Jeff Bezos vil give næsten hele sin gigantiske formue på 900 milliarder kroner væk inden han dør

Amazon-stifter Jeff Bezos vil inden han dør forære næsten hele sin svimlende formue væk.

Artikel top billede

(Foto: Blue Orgin)

Amazon-stifter Jeff Bezos, der er en af verdens rigeste mænd, vil inden han dør forære det meste af sin gigantiske formue væk.

Jeff Bezos er god for enorme 124 milliarder dollar - omkring 910 milliarder kroner.

Til den amerikanske tv-station CNN fortæller han, at han vil donere størstedelen af den enorme formue til projekter, der kan modvirke klima-forandringer samt til projekter, der kan ‘forene menneskeheden’ og modarbejde sociale og politiske skel.

Jeff Bezos er tidligere blevet kritiseret for ikke at have underskrevet den såkaldte ‘giving pledge’, som en lang række af verdens rigeste mennesker har skrevet under på.

Med denne underskrift har de moralsk forpligtet sig til at donere deres formuer til velgørenhed.

Det har blandt andre Paul Allen og Bill Gates fra Microsoft, Hasso Plattner fra SAP, Larry Ellison fra Oracle, Elon Musk fra Tesla og Mark Zuckerberg fra Facebook.

Også Jeff Bezos eks-kone, MacKenzie Scott, har underskrevet. Hun blev med et slag et af verdens rigeste mennesker, da hun blev skilt fra Jeff Bezos.

Til CNN fortæller Jeff Bezos sammen med sin nye kæreste, Lauren Sanchez, at de er i gang med at opbygge kapacitet til at give hans penge væk.

Parret fortæller i samme interview til CNN, at Lauren Sanchez - der er uddannet helikopter-pilot - planlægger at rejse ud i rummet i en af Jeff Bezos rumfartøjer sammen med verdenshistoriens første 100 procent kvindelige crew.

Jeff Bezos var selv på besøg i rummet i sommeren 2021.

Han trådte tilbage som CEO for Amazon i 2021, hvor han overlod ledelsen af selskabet til Andy Jassy, mangeårig CEO for det ekstremt succes-rige AWS.

Hans største udfordring lige nu er at finde ud af, hvordan pengene kan doneres væk på en kontrolleret måde, som giver maksimal effekt.

“Det er ikke nemt,” siger han til CNN.

“Det var heller ikke nemt at opbygge Amazon. Det krævede masser af hårdt arbejde og mange meget kloge medarbejdere. Og jeg mener, at filantropi kræver meget af det samme,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S