Jeff Bezos vil give næsten hele sin gigantiske formue på 900 milliarder kroner væk inden han dør

Amazon-stifter Jeff Bezos vil inden han dør forære næsten hele sin svimlende formue væk.

Artikel top billede

(Foto: Blue Orgin)

Amazon-stifter Jeff Bezos, der er en af verdens rigeste mænd, vil inden han dør forære det meste af sin gigantiske formue væk.

Jeff Bezos er god for enorme 124 milliarder dollar - omkring 910 milliarder kroner.

Til den amerikanske tv-station CNN fortæller han, at han vil donere størstedelen af den enorme formue til projekter, der kan modvirke klima-forandringer samt til projekter, der kan ‘forene menneskeheden’ og modarbejde sociale og politiske skel.

Jeff Bezos er tidligere blevet kritiseret for ikke at have underskrevet den såkaldte ‘giving pledge’, som en lang række af verdens rigeste mennesker har skrevet under på.

Med denne underskrift har de moralsk forpligtet sig til at donere deres formuer til velgørenhed.

Det har blandt andre Paul Allen og Bill Gates fra Microsoft, Hasso Plattner fra SAP, Larry Ellison fra Oracle, Elon Musk fra Tesla og Mark Zuckerberg fra Facebook.

Også Jeff Bezos eks-kone, MacKenzie Scott, har underskrevet. Hun blev med et slag et af verdens rigeste mennesker, da hun blev skilt fra Jeff Bezos.

Til CNN fortæller Jeff Bezos sammen med sin nye kæreste, Lauren Sanchez, at de er i gang med at opbygge kapacitet til at give hans penge væk.

Parret fortæller i samme interview til CNN, at Lauren Sanchez - der er uddannet helikopter-pilot - planlægger at rejse ud i rummet i en af Jeff Bezos rumfartøjer sammen med verdenshistoriens første 100 procent kvindelige crew.

Jeff Bezos var selv på besøg i rummet i sommeren 2021.

Han trådte tilbage som CEO for Amazon i 2021, hvor han overlod ledelsen af selskabet til Andy Jassy, mangeårig CEO for det ekstremt succes-rige AWS.

Hans største udfordring lige nu er at finde ud af, hvordan pengene kan doneres væk på en kontrolleret måde, som giver maksimal effekt.

“Det er ikke nemt,” siger han til CNN.

“Det var heller ikke nemt at opbygge Amazon. Det krævede masser af hårdt arbejde og mange meget kloge medarbejdere. Og jeg mener, at filantropi kræver meget af det samme,” siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland