Columbus vokser på toplinjen – men ser sorte skyer i horisonten

Selvom Columbus vokser på toplinjen i de foreløbige kvartalstal, så sænker selskabet sine forventninger for hele året, fremgår det af en ny udmelding.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direktionen hos it-selskabet Columbus kan juble over en periodevis voksende omsætning for det seneste kvartal, men må samtidig se i øjnene, at året som helhed bliver værre end forventet.

Det kan ses i selskabets seneste selskabsmeddelelse, som indeholder foreløbige kvartalsregnskabstal og opdaterede forventninger for året.

Nettoomsætningen lander på 334 millioner kroner, hvilket svarer til en organisk vækst på ni procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det.

EBITDA-resultatet lander på 16 millioner kroner, og der er en stigning på 15 millioner kroner ved tredje kvartal i 2021.

Det er sjette kvartal i streg, hvor Columbus er vokset organisk, fremgår det.

"Investeringer i nye forretningsområder og højere værdi konsulentkompetencer har vist sig at levere vækst. Ligeledes fortsætter strømlining af vores drift og processer med at give positive effekter. Disse tiltag har dog krævet en betydelig indsats på kort sigt, hvilket har resulteret i langsommere effektivitetsforbedringer og omkostningsoptimeringer end forventet," udtaler CEO hos Cloumbus, Søren Krogh Knudsen i meddelelsen.

Der har dog ikke været nok vækst til at opretholde selskabets guidance for hele 2022 regnskabsåret.

I meddelelsen fremgår det nemlig, at omsætningen ikke udvikler sig så hurtigt, som man havde forventet hos Columbus.

Derfor ændres forventningerne til årets toplinje, som var et skøn på mellem 1,525 milliarder til 1,625 milliarder, men nu i stedet blot er på 1,525. Derved droppes håbet om at nu en højere del af det tidligere spænd

Også i forhold til EBITDA sænkes forventningerne en pæn sjat.

Den oprindelige guidance lå på mellem 120 og 145 millioner kroner for hele året, men det tal bliver nu nedsat til 100 millioner.

Det fulde regnskab for tredje kvartal kan forventes 15. november.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS