Columbus vokser på toplinjen – men ser sorte skyer i horisonten

Selvom Columbus vokser på toplinjen i de foreløbige kvartalstal, så sænker selskabet sine forventninger for hele året, fremgår det af en ny udmelding.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direktionen hos it-selskabet Columbus kan juble over en periodevis voksende omsætning for det seneste kvartal, men må samtidig se i øjnene, at året som helhed bliver værre end forventet.

Det kan ses i selskabets seneste selskabsmeddelelse, som indeholder foreløbige kvartalsregnskabstal og opdaterede forventninger for året.

Nettoomsætningen lander på 334 millioner kroner, hvilket svarer til en organisk vækst på ni procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det.

EBITDA-resultatet lander på 16 millioner kroner, og der er en stigning på 15 millioner kroner ved tredje kvartal i 2021.

Det er sjette kvartal i streg, hvor Columbus er vokset organisk, fremgår det.

"Investeringer i nye forretningsområder og højere værdi konsulentkompetencer har vist sig at levere vækst. Ligeledes fortsætter strømlining af vores drift og processer med at give positive effekter. Disse tiltag har dog krævet en betydelig indsats på kort sigt, hvilket har resulteret i langsommere effektivitetsforbedringer og omkostningsoptimeringer end forventet," udtaler CEO hos Cloumbus, Søren Krogh Knudsen i meddelelsen.

Der har dog ikke været nok vækst til at opretholde selskabets guidance for hele 2022 regnskabsåret.

I meddelelsen fremgår det nemlig, at omsætningen ikke udvikler sig så hurtigt, som man havde forventet hos Columbus.

Derfor ændres forventningerne til årets toplinje, som var et skøn på mellem 1,525 milliarder til 1,625 milliarder, men nu i stedet blot er på 1,525. Derved droppes håbet om at nu en højere del af det tidligere spænd

Også i forhold til EBITDA sænkes forventningerne en pæn sjat.

Den oprindelige guidance lå på mellem 120 og 145 millioner kroner for hele året, men det tal bliver nu nedsat til 100 millioner.

Det fulde regnskab for tredje kvartal kan forventes 15. november.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS