Columbus vokser på toplinjen – men ser sorte skyer i horisonten

Selvom Columbus vokser på toplinjen i de foreløbige kvartalstal, så sænker selskabet sine forventninger for hele året, fremgår det af en ny udmelding.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direktionen hos it-selskabet Columbus kan juble over en periodevis voksende omsætning for det seneste kvartal, men må samtidig se i øjnene, at året som helhed bliver værre end forventet.

Det kan ses i selskabets seneste selskabsmeddelelse, som indeholder foreløbige kvartalsregnskabstal og opdaterede forventninger for året.

Nettoomsætningen lander på 334 millioner kroner, hvilket svarer til en organisk vækst på ni procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det.

EBITDA-resultatet lander på 16 millioner kroner, og der er en stigning på 15 millioner kroner ved tredje kvartal i 2021.

Det er sjette kvartal i streg, hvor Columbus er vokset organisk, fremgår det.

"Investeringer i nye forretningsområder og højere værdi konsulentkompetencer har vist sig at levere vækst. Ligeledes fortsætter strømlining af vores drift og processer med at give positive effekter. Disse tiltag har dog krævet en betydelig indsats på kort sigt, hvilket har resulteret i langsommere effektivitetsforbedringer og omkostningsoptimeringer end forventet," udtaler CEO hos Cloumbus, Søren Krogh Knudsen i meddelelsen.

Der har dog ikke været nok vækst til at opretholde selskabets guidance for hele 2022 regnskabsåret.

I meddelelsen fremgår det nemlig, at omsætningen ikke udvikler sig så hurtigt, som man havde forventet hos Columbus.

Derfor ændres forventningerne til årets toplinje, som var et skøn på mellem 1,525 milliarder til 1,625 milliarder, men nu i stedet blot er på 1,525. Derved droppes håbet om at nu en højere del af det tidligere spænd

Også i forhold til EBITDA sænkes forventningerne en pæn sjat.

Den oprindelige guidance lå på mellem 120 og 145 millioner kroner for hele året, men det tal bliver nu nedsat til 100 millioner.

Det fulde regnskab for tredje kvartal kan forventes 15. november.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen