Columbus vokser på toplinjen – men ser sorte skyer i horisonten

Selvom Columbus vokser på toplinjen i de foreløbige kvartalstal, så sænker selskabet sine forventninger for hele året, fremgår det af en ny udmelding.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direktionen hos it-selskabet Columbus kan juble over en periodevis voksende omsætning for det seneste kvartal, men må samtidig se i øjnene, at året som helhed bliver værre end forventet.

Det kan ses i selskabets seneste selskabsmeddelelse, som indeholder foreløbige kvartalsregnskabstal og opdaterede forventninger for året.

Nettoomsætningen lander på 334 millioner kroner, hvilket svarer til en organisk vækst på ni procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det.

EBITDA-resultatet lander på 16 millioner kroner, og der er en stigning på 15 millioner kroner ved tredje kvartal i 2021.

Det er sjette kvartal i streg, hvor Columbus er vokset organisk, fremgår det.

"Investeringer i nye forretningsområder og højere værdi konsulentkompetencer har vist sig at levere vækst. Ligeledes fortsætter strømlining af vores drift og processer med at give positive effekter. Disse tiltag har dog krævet en betydelig indsats på kort sigt, hvilket har resulteret i langsommere effektivitetsforbedringer og omkostningsoptimeringer end forventet," udtaler CEO hos Cloumbus, Søren Krogh Knudsen i meddelelsen.

Der har dog ikke været nok vækst til at opretholde selskabets guidance for hele 2022 regnskabsåret.

I meddelelsen fremgår det nemlig, at omsætningen ikke udvikler sig så hurtigt, som man havde forventet hos Columbus.

Derfor ændres forventningerne til årets toplinje, som var et skøn på mellem 1,525 milliarder til 1,625 milliarder, men nu i stedet blot er på 1,525. Derved droppes håbet om at nu en højere del af det tidligere spænd

Også i forhold til EBITDA sænkes forventningerne en pæn sjat.

Den oprindelige guidance lå på mellem 120 og 145 millioner kroner for hele året, men det tal bliver nu nedsat til 100 millioner.

Det fulde regnskab for tredje kvartal kan forventes 15. november.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job