Test: Derfor skal du have det nye Apple TV

Den nyeste opdatering af Apple TV giver mening for dig, der vil opgradere eller købe for første gang. Hastigheden har fået er markant løft, som kan mærkes i alle funktioner.

Artikel top billede

Brugerfladen er den samme men hastigheden er forbedret markant i den nyeste version af Apple TV. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Den sidste opdatering af Apple TV var så lille, at det nærmest var uartigt. Det er der rettet op på i den nyeste variant, hvor jeg har testet den største variant.

Og forbedringer er der en del af.

Det gælder uanset om du vælger den billigste variant, der kun har Wi-Fi tilslutning og 64 GB hukommelse til 1.299 kroner, eller topversionen, som vi tester, der byder på ethernet, 128 gigabyte lager og koster 200 kroner mere.

Hastighed der kan mærkes

Hurtigere hardware er altid godt, men kan ofte ikke bemærkes tydeligt. Men ved at gå fra A12 Bionic til A15 Bionic er det nye Apple TV signifikant hurtigere end sine forgængere.

Dels er det meget hurtigere til at installere applikationer, og endnu vigtigere til at åbne dem. Det er en forbedring, som du vil mærke konstant.

De fleste af os har nok oplevet, at de forskellige applikationer er langsomme til at loade. Både applikationerne og i særdeleshed billedoversigten på tjenesternes indhold.

Jeg har ofte mistænkt streaming-tjenesterne og lige så ofte testet hastigheden på mit internet. Nu loader alt hurtigt og understreger, hvor kvik A15-processoren er.

Billedkvalitet i særklasse

Du får naturligvis 4K-opløsning. Og her understøttes også nyeste HDR 10+ standard foruden alle de gængse. Herunder Dolby Vision.

Og det kan mærkes. Naturligvis når film eller serier understøtter de nyeste formater, men generelt er billedet synligt bedre.

Jeg noterer også, at film og serier er hurtigere klar – forstået på den måde, at de få sekunder der ofte går med et let pixeleret billede, nærmest er væk. Det står skarpt med det samme.

Men lige så vigtigt er der en større klarhed kombineret med en bedre farvedybde. Vi taler feinsmeckeri her – og mest på tv, der er i den høje ende af prisskalaen. Men det kan ses.

Lydmæssigt kan jeg ikke mærke den store forskel – men nu understøttes de nyeste standarder.

Bedre fjernbetjening

Den nye fjernbetjening er også en lille perle. Der er både knapper og touch i samme område og det er intuitivt og let at få til at spille.

Dertil er den større og ligger bedre i hånden. Den er lidt rund på bagsiden, så den vipper, når du aktiverer knapperne når den ligger på bordet. Men her søger vi nærmest efter fejl. Det er til at leve med.

En god detalje er også, at der er en tænd/sluk knap, så du ikke kommer til at tænde bare du rammer en knap ved et uheld, som i mit hjem udløser en kædereaktion hvor tv, surround-processor og effektforstærker også startes op. Så tak!

Du kan også indtale kommandoer til Siri (heriblandt tegn). Det klares ved tryk på en knap på siden af fjernbetjeningen.

Fjernbetjeningen kan i øvrigt købes separat for 599 kroner, hvilket synes noget kostbart i forhold til prisen for et Apple TV.

Klar anbefaling

Der er flere finesser i det nye Apple tv, så du kan bruge det sammen med andre Home produkter, samt bedre interaktion med dine øvrige Apple enheder med mere.

Alt dette er meget godt, og som jeg ser det er alene hastigheden og fjernbetjeningen hele opgraderingen værd.

Apple TV er naturligvis ikke perfekt, og den lille sorte boks er nu så lille og let, at den næsten løftes og fungerer som en dongle, hvis du ellers har et godt og kraftigt HDMI-kabel - selvom det bestemt ikke er hensigten.

Det ændrer ikke ved, at forbedringen er så stor, at du bør overveje at skifte, hvis du har en, der er blot én generation gammel. Og derfor kvitteres også med en høj karakter.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S