Microsoft har suspenderet fem millioner konti på et halvt år

De seneste seks måneder har Microsoft suspenderet omkring fem millioner Xbox-konti for at forbedre onlinesikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Microsoft vil øge onlinesikkerheden for sine produkter, og dette gælder også gaming-sektoren.

Derfor har Microsoft gennem de seneste seks måneder suspenderet 4,8 millioner Xbox-konti, der har overtrådt retningslinjerne. Det kan være i form af delte værdier, adfærd, indhold, holdning, spil på tværs af platforme, spam, lovlighed, svindel og forbuddet af anden skadelig adfærd.

Det skriver mediet Onmsft.

Det er sket i perioden 1. januar 2022 til 30. juni 2022, som har været udgangspunkt for Microsofts første Xbox-relaterede Digital Transparency Report, hvor Xbox-teamets aktiviteter er blevet målt for at "fremme områder, der er sikre, positive, inkluderende og indbydende for alle spillere," lyder det fra CVP for Xbox Player Service Dave McCarthy ifølge mediet.

De fleste af de 4,8 millioner suspendering var midlertidige, fremgår det.

De Xbox-ansatte er blevet mere aktive i forhold til proaktive overfor regelbrud ved at suspendere langt flere ”ikke-autentiske konti”.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S