Kvæl overspringshandlingerne og kom videre

Ny og forbilledligt kort bog sætter fokus på årsagerne til, at vi spilder tiden og har svært ved at komme i gang med trælse opgaver.

Artikel top billede

Den pensionerede firestjernede admiral William H. McRaven er bedst kendt for at råde afgangsstuderende på University of Texas til at starte dagen med at rede sengen – for så har man dog nået noget den dag! – end for sine mange år som SEAL-officer og for at lede missionen, der tog livet af Osama bin Laden.

Men når netop admiralens tale stadig ses af millioner verden over, er det fordi den rammer noget dybt i mange af os.

For står der trælse opgaver på programmet, forekommer tøjvask, hyggesnak, YouTube og endda fladpandede kommentarspor på Facebook bare lidt mere interessante. Men i morgen går jeg i gang…

Overspringshandlinger plager de fleste i et eller andet omfang. De værst udfordrede oplever imidlertid, at ligegyldigt tidsrøveri skyder tidsplaner, deadlines og endda karriere, projekter eller specialeaflevering i sænk.

Samtidig er det et lidt pinligt emne, de færreste har lyst til at erkende, at de lider under. Så hvordan gør man noget ved sagen?

Man kan for eksempel starte med at læse “Procrastination: What It Is, Why It's a Problem, and What You Can Do About It” af psykologiprofessor Fuschia M. Sirois.

Forfatteren har som en af relativt få forsket indgående i emnet gennem mere end 20 år. I bogen deler hun sin indsigt i, hvad overspringshandlinger er og hvordan man helt bogstaveligt kommer videre.

Sirois pointerer blandt andet., at man skal begynde med at erkende og håndtere de underliggende psykologiske årsager til overspringshandlingerne, for ellers vil de blive ved at stikke hovedet frem.

Derimod nytter det intet at bebrejde sig selv alt for hårdt efter endnu en spildt arbejdsdag. Dels hjælper det ikke projektet videre, dels får man ikke andet ud af det end at smadre både humør og selvværd.

I “Procrastination: What It Is, Why It's a Problem, and What You Can Do About It” kan – som mange andre amerikanske fagbøger – indledningsvis være lidt lang i spyttet, mens der kommer mere kød på fra midten af bogen og frem mod slutningen.

Samtidig er den forbilledligt kort, ligesom dens helt store værdi ligger i at forklare baggrunden for overspringshandlinger og erkende, at fænomenet er (eller i hvert fald kan være) et meget stort problem for nogle.

Hvilket som bekendt ofte er et godt udgangspunkt for at gøre noget ved sagen.

Bogen er svær at finde på danske online-bogtjenester, men er til gengæld tilgængelig på både Kindle og på den ligeledes Amazonejede lyd-bogstjeneste Audible (hvor den for øvrigt er gratis tilgængelig med et abonnement på tjenesten).

Og ellers kan man også kvit og frit høre Fuschia M. Sirois uddybe sine pointer her.

Titel: Procrastination: What It Is, Why It's a Problem, and What You Can Do About It

Forfatter: Fuschia M. Sirois

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg