34-årig dansker dømt for pirateri: Hackede sig ind på profiler på TV 2 Play og Netflix og delte indhold

En 34-årig mand er mandag blevet dømt for at være en af bagmændene bag den ulovlige fildelingstjeneste DanishBytes.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

En 34-årig mand er mandag blevet idømt 90 dages betinget fængsel og 80 timers samfundstjeneste ved Retten i Aalborg for at have delt ophavsretligt beskyttet materiale gennem fildelingstjenesten samt for at have hacket sig adgang til betalingstjenester og delt medieindhold derfra.

Samtidig er it-udstyr, manden var i besiddelse af, blevet konfiskeret.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra politiets nationale enhed for særlig kriminalitet (NSK).

Sagen er en del af et større sagskompleks om ulovlige fildelingstjenester, der udspringer af en anmeldelse fra Rettighedsalliancen i 2018. Det har ført til, at en række af tjenesterne nu er lukket.

Servicerede ikke færre end 5.000 brugere

Den nu dømte 34-årige mand ydede i sin funktion af ’staff’ blandt andet it-support i løbet en to måneders periode til ikke under 5.000 brugere, der benyttede sig af den ulovlige fildelingstjeneste.

Den ulovlige fildelingstjeneste omfattede ikke færre end 10.000 ulovlige kopier af beskyttede værker.

Manden har tilstået at have uploadet og delt ikke under 200 ophavsretligt beskyttede værker i form af film, tv-serier, bøger med videre.

Politiet slog 3. november 2021 mod en række adresser i Jylland og anholdte i den forbindelse seks personer med forbindelse til det danske fildelingsmiljø.

Hackede e-mails og adgangskoder

Ud over at yde it-support på fildelingstjenesten, så medvirkede den 34-årige også i at hacke andres e-mails og adgangskoder. Faktisk mindst 1.000 af slagsen.

Det skete blandt andet ved, at han hackede sig ind i datasystemer, købte hackede adgangsoplysninger fra andre hackere samt hentede lister med adgangsoplysninger, som andre havde hacket i forvejen.

Og det var altså disse oplysninger, han benyttede til at skaffe sig ulovlig adgang til betalingstjenester – heriblandt Netflix og TV 2 Play, som han downloadede og senere delte på DanishBytes.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo