Microsoft vil benytte svensk teknologi til at øge sikkerheden ved fjernarbejde

For i højere grad at beskytte fjernarbejdere mod phishing-angreb lancerer Microsoft understøttelse af smart cards på mobile enheder – og svenskudviklede Yubikey er nøglen til løsningen.

Artikel top billede

(Foto: Linus Mimietz)

Microsoft har lanceret en ny måde for brugere af mobile enheder at beskytte sig selv mod phishing-angreb.

Tech-giganten har valgt den svenskfremstillede Yubikey som det smartcard, der skal benyttes i forbindelse med multi-faktor godkendelse til Azure AD Certificate-based Authentication (CBA) på mobile enheder. Yubikey er skabt af svenske Yubico.

Det skriver vores søstermedie ComputerSweden.

Baggrunden er, at flere og flere medarbejdere på arbejdsmarkedet arbejder hybridt, hvor noget arbejde udføres fra kontoret og noget hjemmefra, og behovet for at beskytte flere enheder er derved steget, da der nu er flere angrebsflader.

"Nu er vi begejstrede for at annoncere den offentlige forhåndsvisning af Azure AD CBA-understøttelse på iOS- og Android-enheder ved hjælp af certifikater på hardwaresikkerhedsnøgle," skriver Microsoft og fortsætter:

"Med bring-your-own-device, byod, på vej, vil denne funktion muliggøre phishing-resistent multi-faktor godkendelse."

Hos Yubico er man begejstret for samarbejdet.

"Den støtte, der lanceres, betyder, at hundredtusindvis af svenskere nu kan logge ind med en Yubikey både i et traditionelt it-miljø bag firewallen såsom computer og server, i skyen med Microsoft Azure AD og på mobilen. enheder gennem webapps og til Office programmerne på mobilen," lyder det i en udmelding fra Yubico.

"Microsoft og Yubicos initiativ betyder, at svenske organisationer og virksomheder nu skal gennemgå, hvordan smartcards bruges til fjern- og mobilarbejde. Det er det, det moderne arbejdsliv kræver, nu er det tid til, at arbejdsgiverne tager ledertrøjen på. Industrien er klar," siger Jonas Markström, senior løsningsingeniør hos Yubico.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen