Microsoft vil benytte svensk teknologi til at øge sikkerheden ved fjernarbejde

For i højere grad at beskytte fjernarbejdere mod phishing-angreb lancerer Microsoft understøttelse af smart cards på mobile enheder – og svenskudviklede Yubikey er nøglen til løsningen.

Artikel top billede

(Foto: Linus Mimietz)

Microsoft har lanceret en ny måde for brugere af mobile enheder at beskytte sig selv mod phishing-angreb.

Tech-giganten har valgt den svenskfremstillede Yubikey som det smartcard, der skal benyttes i forbindelse med multi-faktor godkendelse til Azure AD Certificate-based Authentication (CBA) på mobile enheder. Yubikey er skabt af svenske Yubico.

Det skriver vores søstermedie ComputerSweden.

Baggrunden er, at flere og flere medarbejdere på arbejdsmarkedet arbejder hybridt, hvor noget arbejde udføres fra kontoret og noget hjemmefra, og behovet for at beskytte flere enheder er derved steget, da der nu er flere angrebsflader.

"Nu er vi begejstrede for at annoncere den offentlige forhåndsvisning af Azure AD CBA-understøttelse på iOS- og Android-enheder ved hjælp af certifikater på hardwaresikkerhedsnøgle," skriver Microsoft og fortsætter:

"Med bring-your-own-device, byod, på vej, vil denne funktion muliggøre phishing-resistent multi-faktor godkendelse."

Hos Yubico er man begejstret for samarbejdet.

"Den støtte, der lanceres, betyder, at hundredtusindvis af svenskere nu kan logge ind med en Yubikey både i et traditionelt it-miljø bag firewallen såsom computer og server, i skyen med Microsoft Azure AD og på mobilen. enheder gennem webapps og til Office programmerne på mobilen," lyder det i en udmelding fra Yubico.

"Microsoft og Yubicos initiativ betyder, at svenske organisationer og virksomheder nu skal gennemgå, hvordan smartcards bruges til fjern- og mobilarbejde. Det er det, det moderne arbejdsliv kræver, nu er det tid til, at arbejdsgiverne tager ledertrøjen på. Industrien er klar," siger Jonas Markström, senior løsningsingeniør hos Yubico.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job