Regeringen vil tvangs-annullere kinesisk kæmpeopkøb af Storbritanniens største mikrochipfabrik

Storbritanniens største mikrochip-fabrik blev i juli 2021 opkøbt af det hollandske selskab Nexperia. Nexperia er dog et datterselskab af det kinesiske selskab Wingtech fra Shanghai i Kina. Derfor kræver den britiske regering nu, at salget bliver rullet tilbage af sikkerhedsgrunde, lyder det.

Artikel top billede

En følelse af chok.

Sådan bliver reaktionen hos Nexperia, der ejer Storbritanniens største mikrochip-fabrik, beskrevet, efter den britiske regering har krævet, at salget af virksomheden bliver rullet tilbage.

I øvrigt en beslutning, Nexperia vil anke og gøre alt for, ikke kommer igennem.

"Vi er virkelig chokerede. Beslutningen er forkert, og vi vil appellere for at få ændret denne ordre om salg, så vi kan beskytte mere end 500 job i Newport," siger Toni Versluijs, der er direktør for Nexperias britiske afdeling.

Kravet fra den britiske regering kommer ifølge BBC med en henvisning til Storbritanniens nationale sikkerhed.

Mikrochip-fabrikken Newport Wafer Fab, der ligger i Wales, blev købt af den hollandske tech-virksomhed Nexperia i juli 2021. Nexperia er datterselskab af den kinesiske chip-producent Wingtech, der har hovedsædde i Shanghai i Kina.

Da Nexperia overtog den walisiske chipproducent producerede de cirka 35.000 mikrochips om året.

86 procent af ejerandelen skal sælges

Den britiske regering har nu krævet, at Nexperia skiller sig af med 86 procent af ejerandelen af mikrochip-fabrikken. Årsagen: At mindske risikoen for den nationale sikkerhed, efter salget af fabrikken er blevet gennemgået, lyder det.

Der har været lagt pres på den britiske regering for at tage affære i sagen fra især Commons Foreign Affairs Committee, der er et udenrigsudvalg i det britiske parlament, som har kaldt mikrochip-fabrikanten for "et af Storbritanniens mest skattede aktiver."

Fabrikken i Wales producerer chips, der gør det muligt for strøm at løbe rundt i enheder og er en vigtig bestanddel af alt fra smartphones til datacentre. Ingen mikrochips, intet internet eller teknologiske produkter.

Der kom endnu større fokus på opkøbet af fabrikken, da verden lige nu befinder sig i en global mangel på mikrochips, hvilket corona-pandemien kun gjorde værre, og som har ramt en række industrier hårdt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Djøf

    IT-sikkerhedskonsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS