Regeringen vil tvangs-annullere kinesisk kæmpeopkøb af Storbritanniens største mikrochipfabrik

Storbritanniens største mikrochip-fabrik blev i juli 2021 opkøbt af det hollandske selskab Nexperia. Nexperia er dog et datterselskab af det kinesiske selskab Wingtech fra Shanghai i Kina. Derfor kræver den britiske regering nu, at salget bliver rullet tilbage af sikkerhedsgrunde, lyder det.

Artikel top billede

En følelse af chok.

Sådan bliver reaktionen hos Nexperia, der ejer Storbritanniens største mikrochip-fabrik, beskrevet, efter den britiske regering har krævet, at salget af virksomheden bliver rullet tilbage.

I øvrigt en beslutning, Nexperia vil anke og gøre alt for, ikke kommer igennem.

"Vi er virkelig chokerede. Beslutningen er forkert, og vi vil appellere for at få ændret denne ordre om salg, så vi kan beskytte mere end 500 job i Newport," siger Toni Versluijs, der er direktør for Nexperias britiske afdeling.

Kravet fra den britiske regering kommer ifølge BBC med en henvisning til Storbritanniens nationale sikkerhed.

Mikrochip-fabrikken Newport Wafer Fab, der ligger i Wales, blev købt af den hollandske tech-virksomhed Nexperia i juli 2021. Nexperia er datterselskab af den kinesiske chip-producent Wingtech, der har hovedsædde i Shanghai i Kina.

Da Nexperia overtog den walisiske chipproducent producerede de cirka 35.000 mikrochips om året.

86 procent af ejerandelen skal sælges

Den britiske regering har nu krævet, at Nexperia skiller sig af med 86 procent af ejerandelen af mikrochip-fabrikken. Årsagen: At mindske risikoen for den nationale sikkerhed, efter salget af fabrikken er blevet gennemgået, lyder det.

Der har været lagt pres på den britiske regering for at tage affære i sagen fra især Commons Foreign Affairs Committee, der er et udenrigsudvalg i det britiske parlament, som har kaldt mikrochip-fabrikanten for "et af Storbritanniens mest skattede aktiver."

Fabrikken i Wales producerer chips, der gør det muligt for strøm at løbe rundt i enheder og er en vigtig bestanddel af alt fra smartphones til datacentre. Ingen mikrochips, intet internet eller teknologiske produkter.

Der kom endnu større fokus på opkøbet af fabrikken, da verden lige nu befinder sig i en global mangel på mikrochips, hvilket corona-pandemien kun gjorde værre, og som har ramt en række industrier hårdt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S