Regeringen vil tvangs-annullere kinesisk kæmpeopkøb af Storbritanniens største mikrochipfabrik

Storbritanniens største mikrochip-fabrik blev i juli 2021 opkøbt af det hollandske selskab Nexperia. Nexperia er dog et datterselskab af det kinesiske selskab Wingtech fra Shanghai i Kina. Derfor kræver den britiske regering nu, at salget bliver rullet tilbage af sikkerhedsgrunde, lyder det.

Artikel top billede

En følelse af chok.

Sådan bliver reaktionen hos Nexperia, der ejer Storbritanniens største mikrochip-fabrik, beskrevet, efter den britiske regering har krævet, at salget af virksomheden bliver rullet tilbage.

I øvrigt en beslutning, Nexperia vil anke og gøre alt for, ikke kommer igennem.

"Vi er virkelig chokerede. Beslutningen er forkert, og vi vil appellere for at få ændret denne ordre om salg, så vi kan beskytte mere end 500 job i Newport," siger Toni Versluijs, der er direktør for Nexperias britiske afdeling.

Kravet fra den britiske regering kommer ifølge BBC med en henvisning til Storbritanniens nationale sikkerhed.

Mikrochip-fabrikken Newport Wafer Fab, der ligger i Wales, blev købt af den hollandske tech-virksomhed Nexperia i juli 2021. Nexperia er datterselskab af den kinesiske chip-producent Wingtech, der har hovedsædde i Shanghai i Kina.

Da Nexperia overtog den walisiske chipproducent producerede de cirka 35.000 mikrochips om året.

86 procent af ejerandelen skal sælges

Den britiske regering har nu krævet, at Nexperia skiller sig af med 86 procent af ejerandelen af mikrochip-fabrikken. Årsagen: At mindske risikoen for den nationale sikkerhed, efter salget af fabrikken er blevet gennemgået, lyder det.

Der har været lagt pres på den britiske regering for at tage affære i sagen fra især Commons Foreign Affairs Committee, der er et udenrigsudvalg i det britiske parlament, som har kaldt mikrochip-fabrikanten for "et af Storbritanniens mest skattede aktiver."

Fabrikken i Wales producerer chips, der gør det muligt for strøm at løbe rundt i enheder og er en vigtig bestanddel af alt fra smartphones til datacentre. Ingen mikrochips, intet internet eller teknologiske produkter.

Der kom endnu større fokus på opkøbet af fabrikken, da verden lige nu befinder sig i en global mangel på mikrochips, hvilket corona-pandemien kun gjorde værre, og som har ramt en række industrier hårdt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS