Har lige fyret 10.000: Amazon-topchef Andy Jassy varsler flere fyringer i 2023

Amazon vil fortsætte med at afskedige folk i store organisationen i 2023. “Den mest vanskelige beslutning, jeg har været med til,” lyder det fra topchef Andy Jassy. Se hele hans besked til medarbejderne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fyringsrunderne fejer ind over Amazon, og det vil de fortsætte med et godt stykke ind i 2023, hvor Amazon vil fortsætte med at opsige medarbejdere.

Sådan lyder beskeden fra selskabets topchef, Andy Jassy, efter at Amazon onsdag meddelte, at selskabet ville fyre 10.000 medarbejdere.

“Der vil komme flere reduktioner i takt med, at vi fortsætter med at justere,” lyder beskeden fra Andy Jassy i et memo udsendt til selskabets medarbejdere.

Amazon er for tiden i gang med den årlige planlægning af det kommende års indsatser og investeringer.

Det betyder, at de konkrete fyrings-planer om hvem, hvornår og hvordan endnu ikke er lagt fast, lyder det fra topchefen.

Andy Jassy - der har stået i spidsen for AWS siden grundlæggelsen - overtog posten som CEO for Amazon for omkring halvandet år siden fra grundlægger Jeff Bezos.

Han skriver i sit memo, at beslutningen om at opsige et større antal medarbejdere ‘med længder’ er den sværeste beslutning, som han har været med til at træffe.

“Vi forstår, at det ikke bare er job, som vi nedlægger, men at det er noget, der rammer mennesker med følelser, ambitioner og ansvar,” skriver han.

Andy Jassy meddeler, at Amazon vil hjælpe alle ramte med at finde nyt job enten i Amazon eller udenfor, ligesom de fyrede medarbejdere vil få en eller anden form for opsigelses-godtgørelse og betalt sundhedsforsikring i en periode.

Du kan læse hele Andy Jassys memo til medarbejderne her.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)