Har lige fyret 10.000: Amazon-topchef Andy Jassy varsler flere fyringer i 2023

Amazon vil fortsætte med at afskedige folk i store organisationen i 2023. “Den mest vanskelige beslutning, jeg har været med til,” lyder det fra topchef Andy Jassy. Se hele hans besked til medarbejderne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fyringsrunderne fejer ind over Amazon, og det vil de fortsætte med et godt stykke ind i 2023, hvor Amazon vil fortsætte med at opsige medarbejdere.

Sådan lyder beskeden fra selskabets topchef, Andy Jassy, efter at Amazon onsdag meddelte, at selskabet ville fyre 10.000 medarbejdere.

“Der vil komme flere reduktioner i takt med, at vi fortsætter med at justere,” lyder beskeden fra Andy Jassy i et memo udsendt til selskabets medarbejdere.

Amazon er for tiden i gang med den årlige planlægning af det kommende års indsatser og investeringer.

Det betyder, at de konkrete fyrings-planer om hvem, hvornår og hvordan endnu ikke er lagt fast, lyder det fra topchefen.

Andy Jassy - der har stået i spidsen for AWS siden grundlæggelsen - overtog posten som CEO for Amazon for omkring halvandet år siden fra grundlægger Jeff Bezos.

Han skriver i sit memo, at beslutningen om at opsige et større antal medarbejdere ‘med længder’ er den sværeste beslutning, som han har været med til at træffe.

“Vi forstår, at det ikke bare er job, som vi nedlægger, men at det er noget, der rammer mennesker med følelser, ambitioner og ansvar,” skriver han.

Andy Jassy meddeler, at Amazon vil hjælpe alle ramte med at finde nyt job enten i Amazon eller udenfor, ligesom de fyrede medarbejdere vil få en eller anden form for opsigelses-godtgørelse og betalt sundhedsforsikring i en periode.

Du kan læse hele Andy Jassys memo til medarbejderne her.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S