Har lige fyret 10.000: Amazon-topchef Andy Jassy varsler flere fyringer i 2023

Amazon vil fortsætte med at afskedige folk i store organisationen i 2023. “Den mest vanskelige beslutning, jeg har været med til,” lyder det fra topchef Andy Jassy. Se hele hans besked til medarbejderne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fyringsrunderne fejer ind over Amazon, og det vil de fortsætte med et godt stykke ind i 2023, hvor Amazon vil fortsætte med at opsige medarbejdere.

Sådan lyder beskeden fra selskabets topchef, Andy Jassy, efter at Amazon onsdag meddelte, at selskabet ville fyre 10.000 medarbejdere.

“Der vil komme flere reduktioner i takt med, at vi fortsætter med at justere,” lyder beskeden fra Andy Jassy i et memo udsendt til selskabets medarbejdere.

Amazon er for tiden i gang med den årlige planlægning af det kommende års indsatser og investeringer.

Det betyder, at de konkrete fyrings-planer om hvem, hvornår og hvordan endnu ikke er lagt fast, lyder det fra topchefen.

Andy Jassy - der har stået i spidsen for AWS siden grundlæggelsen - overtog posten som CEO for Amazon for omkring halvandet år siden fra grundlægger Jeff Bezos.

Han skriver i sit memo, at beslutningen om at opsige et større antal medarbejdere ‘med længder’ er den sværeste beslutning, som han har været med til at træffe.

“Vi forstår, at det ikke bare er job, som vi nedlægger, men at det er noget, der rammer mennesker med følelser, ambitioner og ansvar,” skriver han.

Andy Jassy meddeler, at Amazon vil hjælpe alle ramte med at finde nyt job enten i Amazon eller udenfor, ligesom de fyrede medarbejdere vil få en eller anden form for opsigelses-godtgørelse og betalt sundhedsforsikring i en periode.

Du kan læse hele Andy Jassys memo til medarbejderne her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job