Har lige fyret 10.000: Amazon-topchef Andy Jassy varsler flere fyringer i 2023

Amazon vil fortsætte med at afskedige folk i store organisationen i 2023. “Den mest vanskelige beslutning, jeg har været med til,” lyder det fra topchef Andy Jassy. Se hele hans besked til medarbejderne her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fyringsrunderne fejer ind over Amazon, og det vil de fortsætte med et godt stykke ind i 2023, hvor Amazon vil fortsætte med at opsige medarbejdere.

Sådan lyder beskeden fra selskabets topchef, Andy Jassy, efter at Amazon onsdag meddelte, at selskabet ville fyre 10.000 medarbejdere.

“Der vil komme flere reduktioner i takt med, at vi fortsætter med at justere,” lyder beskeden fra Andy Jassy i et memo udsendt til selskabets medarbejdere.

Amazon er for tiden i gang med den årlige planlægning af det kommende års indsatser og investeringer.

Det betyder, at de konkrete fyrings-planer om hvem, hvornår og hvordan endnu ikke er lagt fast, lyder det fra topchefen.

Andy Jassy - der har stået i spidsen for AWS siden grundlæggelsen - overtog posten som CEO for Amazon for omkring halvandet år siden fra grundlægger Jeff Bezos.

Han skriver i sit memo, at beslutningen om at opsige et større antal medarbejdere ‘med længder’ er den sværeste beslutning, som han har været med til at træffe.

“Vi forstår, at det ikke bare er job, som vi nedlægger, men at det er noget, der rammer mennesker med følelser, ambitioner og ansvar,” skriver han.

Andy Jassy meddeler, at Amazon vil hjælpe alle ramte med at finde nyt job enten i Amazon eller udenfor, ligesom de fyrede medarbejdere vil få en eller anden form for opsigelses-godtgørelse og betalt sundhedsforsikring i en periode.

Du kan læse hele Andy Jassys memo til medarbejderne her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S