Foxconn ansætter 100.000 nye medarbejdere til iPhone-fabrik

Det er endelig lykkedes for kinesiske Foxconn at finde medarbejdere til den fabrik, der for en måned siden lukkede grundet corona-udbrud.

Artikel top billede

Der har været stor frygt for, at kunder, der ville købe iPhones i julegave, måske ville stå tomhændet tilbage, da den største iPhone-fabrik i Kina lukkede grundet coronaudbrud blandt medarbejderne sidste måned.

Denne bekymring ser dog ud til at være forduftet, efter Apple-producenten Foxconn, der i 2021 omsatte for mere end 1.500 milliarder, har formået at ansætte hele 100.000 nye medarbejdere til fabrikken.

Det beretter det amerikanske nyhedsmedie CNN.

Foxconn har flere fabrikker i Kina, men det var fabrikken i Zhengzhou, der var nødsaget til at lukke, efter der havde været et kæmpestort coronaudbrud blandt medarbejderne.

Virksomheden, der er i alt har mere end 1,3 millioner ansatte i Kina, oplyste, at man efter nedlukningen manglede omkring 100.000 ansatte, efter mange af de ansatte søgte mod andre jobs, da de ikke var sikre på, hvornår de igen kunne komme tilbage til fabriksbåndet.

De manglende medarbejdere ved samlebåndene gav dybe panderynker hos Apple op til jul, der advarede om forstyrrelser på deres forsyningskæde.

Foxconn har blandt andet firdoblet den bonus, de ansatte får i november, for at lokke dem til at blive på fabrikken.

Og det ser altså ud til, at det har hjulpet.

"Vi har endelig mødt vores kvote (af ansatte, red.). Derfor er vores ansættelsesproces midlertidigt lukket, siger Yan Han, der sidder i Foxconn-ledelsen, siger til det kinesiske medie Yicai.

Så måske bliver det alligevel en glædelig jul for Apple, på trods af, at virksomheden tidligere på måneden sagde, at forsendelserne af iPhone 14 Pro og iPhone 14 Pro Max ville være færre, end de havde forventet, og at kunderne ville opleve længere ventetider på deres produkter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg