Foxconn ansætter 100.000 nye medarbejdere til iPhone-fabrik

Det er endelig lykkedes for kinesiske Foxconn at finde medarbejdere til den fabrik, der for en måned siden lukkede grundet corona-udbrud.

Artikel top billede

Der har været stor frygt for, at kunder, der ville købe iPhones i julegave, måske ville stå tomhændet tilbage, da den største iPhone-fabrik i Kina lukkede grundet coronaudbrud blandt medarbejderne sidste måned.

Denne bekymring ser dog ud til at være forduftet, efter Apple-producenten Foxconn, der i 2021 omsatte for mere end 1.500 milliarder, har formået at ansætte hele 100.000 nye medarbejdere til fabrikken.

Det beretter det amerikanske nyhedsmedie CNN.

Foxconn har flere fabrikker i Kina, men det var fabrikken i Zhengzhou, der var nødsaget til at lukke, efter der havde været et kæmpestort coronaudbrud blandt medarbejderne.

Virksomheden, der er i alt har mere end 1,3 millioner ansatte i Kina, oplyste, at man efter nedlukningen manglede omkring 100.000 ansatte, efter mange af de ansatte søgte mod andre jobs, da de ikke var sikre på, hvornår de igen kunne komme tilbage til fabriksbåndet.

De manglende medarbejdere ved samlebåndene gav dybe panderynker hos Apple op til jul, der advarede om forstyrrelser på deres forsyningskæde.

Foxconn har blandt andet firdoblet den bonus, de ansatte får i november, for at lokke dem til at blive på fabrikken.

Og det ser altså ud til, at det har hjulpet.

"Vi har endelig mødt vores kvote (af ansatte, red.). Derfor er vores ansættelsesproces midlertidigt lukket, siger Yan Han, der sidder i Foxconn-ledelsen, siger til det kinesiske medie Yicai.

Så måske bliver det alligevel en glædelig jul for Apple, på trods af, at virksomheden tidligere på måneden sagde, at forsendelserne af iPhone 14 Pro og iPhone 14 Pro Max ville være færre, end de havde forventet, og at kunderne ville opleve længere ventetider på deres produkter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job