iPhone 14-produktion ramt af covid-restriktioner: Forvent længere leveringstider

I Kina har en covid-19-restriktioner igen sat sit præg på iPhone-produktionen, da en af Apples største leverandører opererer med nedsat kapacitet. Det vil give længere leveringstider, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

En af Apples største leverandører i Kina er rammes af covid-restriktioner, og det vil betyde længere leveringstider på de nye iPhone 14 Pro og iPhone 14 Max.

Det er en samlefabrik i den kinesiske millionby Zhengzhou, der i øjeblikket opererer med nedsat kapacitet.

"Vi forventer mindre leverancer af iPhone 14 Pro og iPhone Pro Max end vi havde regnet med, og kunderne vil opleve længere ventetider på at få deres nye produkter," oplyser Apple til Wall Street Journal.

Sidste uge havde Apple-leverandøren Foxconn en uges lockdown efter at have kæmper med covid-19 i flere uger. Området, der kaldes "iPhone City," er verdens største indenfor samling af Apples smartphones og hjem for hundredtusinde af arbejdere.

Samlefabrikken i Zhengzhou producerer normalt mere end 80 procent af iPhone 14 og 85 procent af iPhone 14 Pro-modellerne, frmegår det.

Apple oplyser, at der stadig er en stærk efterspørgsel for high-end-modellerne, og at selskabet prioriterer sikkerhed og sundhed hos medarbejderne i forsyningskæden.
"Vi arbejder tæt med vores leverandører om at vende tilbage itl normal produktionskapacitet mens vi sikrer sundheden og sikkerheden for enhver medarbejder," oplyser Apple.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,