39 EU-politikere lægger pres på Eva Berneke: Vil have lukket ned for russisk propaganda-tv

Nu strømmer fornyet pres mod Eva Berneke, der er topchef for franske Eutelsat. 39 EU-politikere vil have selskabet til at stoppe transmitteringen af russisk tv og radio.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Med et åbent brev fra 39 EU-politikere lægges der for alvor pres på danske Eva Berneke, der er topchef for det franske satellitselskab Eutelsat.

Politikerne vil nemlig have Eutelsat til at stoppe for transmitteringen af russiske tv-kanaler, der efter anklagen skulle sprede propaganda i både Rusland og Ukraine.

Der har været lagt pres på selskabet siden krigens begyndelse, men indtil videre har Eutelsat afvist at stoppe for sendingen af tv-kanalerne, skriver Børsen.

De 39 medlemmer af EU-parlamentet her nu afleveret et brev til EU’s udenrigspolitiske chef Josep Borrell. Her opfordrer de til at få sendingen af russisk tv og radio stoppet via sanktioner.

"Eutelsat bidrager til at opildne russisk støtte til Putins krig og forhindrer adgang til uafhængige nyhedskilder," lyder det i brevet ifølge Børsen.

Parlamentsmedlemmerne ønsker en ny sanktionspakke, der indfører et forbud mod viderebringelse af russisk radio og tv, der 'spreder had og misinformation', lyder det.

Eva Berneke blev udråbt som topchef i satelliteselskabet for et år siden. Inden da var hun øverste chef for KMD gennem en årrække.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S