39 EU-politikere lægger pres på Eva Berneke: Vil have lukket ned for russisk propaganda-tv

Nu strømmer fornyet pres mod Eva Berneke, der er topchef for franske Eutelsat. 39 EU-politikere vil have selskabet til at stoppe transmitteringen af russisk tv og radio.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Med et åbent brev fra 39 EU-politikere lægges der for alvor pres på danske Eva Berneke, der er topchef for det franske satellitselskab Eutelsat.

Politikerne vil nemlig have Eutelsat til at stoppe for transmitteringen af russiske tv-kanaler, der efter anklagen skulle sprede propaganda i både Rusland og Ukraine.

Der har været lagt pres på selskabet siden krigens begyndelse, men indtil videre har Eutelsat afvist at stoppe for sendingen af tv-kanalerne, skriver Børsen.

De 39 medlemmer af EU-parlamentet her nu afleveret et brev til EU’s udenrigspolitiske chef Josep Borrell. Her opfordrer de til at få sendingen af russisk tv og radio stoppet via sanktioner.

"Eutelsat bidrager til at opildne russisk støtte til Putins krig og forhindrer adgang til uafhængige nyhedskilder," lyder det i brevet ifølge Børsen.

Parlamentsmedlemmerne ønsker en ny sanktionspakke, der indfører et forbud mod viderebringelse af russisk radio og tv, der 'spreder had og misinformation', lyder det.

Eva Berneke blev udråbt som topchef i satelliteselskabet for et år siden. Inden da var hun øverste chef for KMD gennem en årrække.

Udlændingestyrelsen

Udlændingestyrelsen søger udviklingschef til Koncern IT

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S