Bog: Sådan gør tyskerne det bare lidt bedre

I “Why the Germans Do it Better: Notes from a Grown-Up Country” fortæller forfatteren underholdende om, hvordan man konverterer ruinerne af et nationalistisk diktatur til et demokratisk og økonomisk bomstærkt wunderkind.

Artikel top billede

Da kanonerne stoppede ved afslutningen af 1. Verdenskrig, besluttede de allierede sejrherrer at stække Tyskland så grundigt, at det såede frøene til et nationalistisk raseri uden sidestykke, som få år senere skød anden akt af katastrofen i gang.

Heldigvis lærte både vestallierede og tyskere så meget af fejlen, at efterspillet til 2. Verdenskrig blev radikalt anderledes.

Kombinationen af nationalt traume og omfattende international hjælp og samarbejde fik tyskerne til at lægge de imperiale ambitioner på hylden til fordel for et kompromisløst sats på demokrati, finansiel og industriel udvikling.

I dag er Tyskland Europas økonomiske lokomotiv, som – måske fraregnet et lidt pinligt sats på russisk gas og enkelte andre vildskud – står som et globalt eksempel på, hvordan man bygger et moderne og økonomisk bomstærkt demokrati fra bunden.

Det er præcis det, bogen ”Why the Germans Do it Better: Notes from a Grown-Up Country” handler om.

Bogen er skrevet af den britiske forfatter og mangeårige korrespondent John Kampfner og gennemgår en række af de faktorer, der har gjort Tyskland til det, landet er i dag.

Eksempelvis kæmper man med politisk ekstremisme, men har dog – modsat fætrene på den anden side af kanalen – formået at bibeholde bred opbakning til og medlemskab af EU.

Man er også lykkedes med at kombinere et vedvarende og succesfuldt sats på økonomisk vækst med et stærkt og levedygtigt grønt parti, der endda aktuelt sidder i regeringen.

Ligeledes står tysk kultur og selvopfattelse stærkt, men uden at det som i f.eks. Rusland kammer over i pseudohistorisk nationalisme og akut trang til at drage på spændende militære eventyr i nabolandene.

Alt det kommer John Kampfner omkring i ”Why the Germans Do it Better: Notes from a Grown-Up Country.”

Hvilket ikke gør den til det værste udgangspunkt, hvis man have baggrunden på plads og brillere med detaljer om Tysklands vej fra diktatur til demokratisk wunderkind over weißbier og currywurst på et af årets utallige julemarkeder i Berlin.

Titel: Why the Germans Do it Better: Notes from a Grown-Up Country Hardcover

Forfatter: John Kampfner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S