Reportage: Danmarks første kvantekryptering på almindeligt fibernet er blevet etableret i dag - se hvad der sker når forbindelsen hackes

Niels Bohr Institutet, København: "Jeg tror, at vi er på vej ind i en ny kvante-æra. Det, der sker i øjeblikket på området, er jo fuldstændigt vildt." Vær med i øjeblikket, hvor forskerne prøver at hacke den første danske kvanteforbindelse på dansk jord. Se videoen her.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se videoen af hvad der sker, når man prøver at hacke en kvantekryptering
488
2:30 min
Reportage, Niels Bohr Institutet, København: "Jeg tror, at vi er på vej ind i en ny kvante-æra. Det, der sker i øjeblikket på området, er jo fuldstændigt vildt. Jeg tror ikke, at mange havde set, at vi ville have været, hvor vi er i dag."

Ordene er Natasha Friis Saxbergs. Hun er administrerende direktør for IT-Branchen og smiler ud til forsamlingen af professorer, politikere, repræsentaner fra it-branchen og pressefolk.

Bag hende på en storskærm er en kameraforbindelse ned til et laboratorium i kælderen under Niels Bohr Institutets hovedbygning.

Et sted ude på Danmarks Tekniske Universitet udspiller sig et lignende scenarie. Her er det dog formand for Dansk Innovationsfond, Anders Eldrup, der står med talepapiret.

For i dag - tirsdag 22. november 2022 - er historisk.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S