Reportage: Danmarks første kvantekryptering på almindeligt fibernet er blevet etableret i dag - se hvad der sker når forbindelsen hackes

Niels Bohr Institutet, København: "Jeg tror, at vi er på vej ind i en ny kvante-æra. Det, der sker i øjeblikket på området, er jo fuldstændigt vildt." Vær med i øjeblikket, hvor forskerne prøver at hacke den første danske kvanteforbindelse på dansk jord. Se videoen her.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se videoen af hvad der sker, når man prøver at hacke en kvantekryptering
488
2:30 min
Reportage, Niels Bohr Institutet, København: "Jeg tror, at vi er på vej ind i en ny kvante-æra. Det, der sker i øjeblikket på området, er jo fuldstændigt vildt. Jeg tror ikke, at mange havde set, at vi ville have været, hvor vi er i dag."

Ordene er Natasha Friis Saxbergs. Hun er administrerende direktør for IT-Branchen og smiler ud til forsamlingen af professorer, politikere, repræsentaner fra it-branchen og pressefolk.

Bag hende på en storskærm er en kameraforbindelse ned til et laboratorium i kælderen under Niels Bohr Institutets hovedbygning.

Et sted ude på Danmarks Tekniske Universitet udspiller sig et lignende scenarie. Her er det dog formand for Dansk Innovationsfond, Anders Eldrup, der står med talepapiret.

For i dag - tirsdag 22. november 2022 - er historisk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo