IBM sagsøger konkurrent for at kopiere sin software

IBM sagsøger nu Micro Focus med beskyldningen om at kopiere sin mainframe-software.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

IBM sagsøger nu britiske Micro Focus International med anklagen om, at selskabet har kopieret sin software.

Ifølge den amerikanske tech-gigant skulle de to selskaber have indgået et samarbejde om at udvikle software-applikationer til Micro Focus' mainframe-systemer, hvorefter selskabet kopierede IBM's programmer for at kunne skabe et konkurrerende produkt, skriver Bloomberg.

Micro Focus, der er baseret i England, skulle have kopieret en bestemt software, der tillader selskaber at køre mainframe-applikationer til opgaver som blandt andet lønadministration, forslag til rejsedestinationer og generel kommunikation med andre systemer.

IBM hævder, at Micro Focus har haft adgang til sin software i næsten to årtier, og at selskabet nu har kopieret softwaren for at kreere et konkurrerende produkt, selskabet kalder for Micro Focus Enterprise Suite.

Det nye produkt, som Micro Focus har skabt, indkluderer en fil til at kortlægge data, der har stort set samme arkitektur og design som IBM's, påpeger selskabet.

"De her slående ligheder viser, at Micro Focus har kopieret elementer af IBM's copyright-beskyttede værktøjer til at skabe sit eget," hævder IBM ifølge mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest