IBM sagsøger konkurrent for at kopiere sin software

IBM sagsøger nu Micro Focus med beskyldningen om at kopiere sin mainframe-software.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

IBM sagsøger nu britiske Micro Focus International med anklagen om, at selskabet har kopieret sin software.

Ifølge den amerikanske tech-gigant skulle de to selskaber have indgået et samarbejde om at udvikle software-applikationer til Micro Focus' mainframe-systemer, hvorefter selskabet kopierede IBM's programmer for at kunne skabe et konkurrerende produkt, skriver Bloomberg.

Micro Focus, der er baseret i England, skulle have kopieret en bestemt software, der tillader selskaber at køre mainframe-applikationer til opgaver som blandt andet lønadministration, forslag til rejsedestinationer og generel kommunikation med andre systemer.

IBM hævder, at Micro Focus har haft adgang til sin software i næsten to årtier, og at selskabet nu har kopieret softwaren for at kreere et konkurrerende produkt, selskabet kalder for Micro Focus Enterprise Suite.

Det nye produkt, som Micro Focus har skabt, indkluderer en fil til at kortlægge data, der har stort set samme arkitektur og design som IBM's, påpeger selskabet.

"De her slående ligheder viser, at Micro Focus har kopieret elementer af IBM's copyright-beskyttede værktøjer til at skabe sit eget," hævder IBM ifølge mediet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse