Microsoft tilføjer en stribe funktioner til Power Automate

Efter opkøbet af Minit opgraderer Microsoft nu Power Platform med nye værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tech-giganten Microsoft opkøbte tilbage i marts selskabet Minit, som arbejder med process mining, og nu begynder Redmond-selskabet at høste frugterne af opkøbet.

Det sker blandt andet ved en opgradering af Power Platform-produktet Power Automate, som er en platform til automatisering af tilbagevendende opgaver.

Power Automate får således nye process mining-funktioner fra Minit, som lige nu er i preview.

Funktionerne vil være tilgængelige i procesrådgiveren i Power Automate.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

"Ud over de eksisterende procesrådgiverfunktioner kan Microsoft-kunder nu udnytte dybere indsigt til at identificere flaskehalse i processer for at fremme optimering og effektivitet med lav-kode automatisering," skriver Justin Graham, der er Group Product Manager hos Microsoft, i meddelelsen.

Der vil nu blive inkorporeret flere skabeloner, som har til formål at gøre Microsoft kunder i stand til at drive ”forretningsprocesindsigt fra cloud-flows i Power Automate såvel som indsigt fra Microsoft Power Virtual Agents og andre registreringssystemer som SAP.”

De nye funktioner og skabeloner er som følger:

  • Skabeloner til optimering med automatisering med low-code.

  • Forretningsindsigt ved hjælp af cloudflows i Power Automate og Power Virtual Agents. Det spiller også sammen med data fra SAP.

  • Automatisk identifikation af gentagne aktiviteter på tværs af processer.

  • Automatisering af rapporter, der kan tilpasses og deles, og som er designet til at blive publiceret.
Læs mere om de fire områder her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS