Microsoft tilføjer en stribe funktioner til Power Automate

Efter opkøbet af Minit opgraderer Microsoft nu Power Platform med nye værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tech-giganten Microsoft opkøbte tilbage i marts selskabet Minit, som arbejder med process mining, og nu begynder Redmond-selskabet at høste frugterne af opkøbet.

Det sker blandt andet ved en opgradering af Power Platform-produktet Power Automate, som er en platform til automatisering af tilbagevendende opgaver.

Power Automate får således nye process mining-funktioner fra Minit, som lige nu er i preview.

Funktionerne vil være tilgængelige i procesrådgiveren i Power Automate.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

"Ud over de eksisterende procesrådgiverfunktioner kan Microsoft-kunder nu udnytte dybere indsigt til at identificere flaskehalse i processer for at fremme optimering og effektivitet med lav-kode automatisering," skriver Justin Graham, der er Group Product Manager hos Microsoft, i meddelelsen.

Der vil nu blive inkorporeret flere skabeloner, som har til formål at gøre Microsoft kunder i stand til at drive ”forretningsprocesindsigt fra cloud-flows i Power Automate såvel som indsigt fra Microsoft Power Virtual Agents og andre registreringssystemer som SAP.”

De nye funktioner og skabeloner er som følger:

  • Skabeloner til optimering med automatisering med low-code.

  • Forretningsindsigt ved hjælp af cloudflows i Power Automate og Power Virtual Agents. Det spiller også sammen med data fra SAP.

  • Automatisk identifikation af gentagne aktiviteter på tværs af processer.

  • Automatisering af rapporter, der kan tilpasses og deles, og som er designet til at blive publiceret.
Læs mere om de fire områder her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S