Microsoft tilføjer en stribe funktioner til Power Automate

Efter opkøbet af Minit opgraderer Microsoft nu Power Platform med nye værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tech-giganten Microsoft opkøbte tilbage i marts selskabet Minit, som arbejder med process mining, og nu begynder Redmond-selskabet at høste frugterne af opkøbet.

Det sker blandt andet ved en opgradering af Power Platform-produktet Power Automate, som er en platform til automatisering af tilbagevendende opgaver.

Power Automate får således nye process mining-funktioner fra Minit, som lige nu er i preview.

Funktionerne vil være tilgængelige i procesrådgiveren i Power Automate.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

"Ud over de eksisterende procesrådgiverfunktioner kan Microsoft-kunder nu udnytte dybere indsigt til at identificere flaskehalse i processer for at fremme optimering og effektivitet med lav-kode automatisering," skriver Justin Graham, der er Group Product Manager hos Microsoft, i meddelelsen.

Der vil nu blive inkorporeret flere skabeloner, som har til formål at gøre Microsoft kunder i stand til at drive ”forretningsprocesindsigt fra cloud-flows i Power Automate såvel som indsigt fra Microsoft Power Virtual Agents og andre registreringssystemer som SAP.”

De nye funktioner og skabeloner er som følger:

  • Skabeloner til optimering med automatisering med low-code.

  • Forretningsindsigt ved hjælp af cloudflows i Power Automate og Power Virtual Agents. Det spiller også sammen med data fra SAP.

  • Automatisk identifikation af gentagne aktiviteter på tværs af processer.

  • Automatisering af rapporter, der kan tilpasses og deles, og som er designet til at blive publiceret.
Læs mere om de fire områder her.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S