Microsoft tilføjer en stribe funktioner til Power Automate

Efter opkøbet af Minit opgraderer Microsoft nu Power Platform med nye værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tech-giganten Microsoft opkøbte tilbage i marts selskabet Minit, som arbejder med process mining, og nu begynder Redmond-selskabet at høste frugterne af opkøbet.

Det sker blandt andet ved en opgradering af Power Platform-produktet Power Automate, som er en platform til automatisering af tilbagevendende opgaver.

Power Automate får således nye process mining-funktioner fra Minit, som lige nu er i preview.

Funktionerne vil være tilgængelige i procesrådgiveren i Power Automate.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

"Ud over de eksisterende procesrådgiverfunktioner kan Microsoft-kunder nu udnytte dybere indsigt til at identificere flaskehalse i processer for at fremme optimering og effektivitet med lav-kode automatisering," skriver Justin Graham, der er Group Product Manager hos Microsoft, i meddelelsen.

Der vil nu blive inkorporeret flere skabeloner, som har til formål at gøre Microsoft kunder i stand til at drive ”forretningsprocesindsigt fra cloud-flows i Power Automate såvel som indsigt fra Microsoft Power Virtual Agents og andre registreringssystemer som SAP.”

De nye funktioner og skabeloner er som følger:

  • Skabeloner til optimering med automatisering med low-code.

  • Forretningsindsigt ved hjælp af cloudflows i Power Automate og Power Virtual Agents. Det spiller også sammen med data fra SAP.

  • Automatisk identifikation af gentagne aktiviteter på tværs af processer.

  • Automatisering af rapporter, der kan tilpasses og deles, og som er designet til at blive publiceret.
Læs mere om de fire områder her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S