Microsoft tilføjer en stribe funktioner til Power Automate

Efter opkøbet af Minit opgraderer Microsoft nu Power Platform med nye værktøjer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Tech-giganten Microsoft opkøbte tilbage i marts selskabet Minit, som arbejder med process mining, og nu begynder Redmond-selskabet at høste frugterne af opkøbet.

Det sker blandt andet ved en opgradering af Power Platform-produktet Power Automate, som er en platform til automatisering af tilbagevendende opgaver.

Power Automate får således nye process mining-funktioner fra Minit, som lige nu er i preview.

Funktionerne vil være tilgængelige i procesrådgiveren i Power Automate.

Det oplyser Microsoft i en meddelelse.

"Ud over de eksisterende procesrådgiverfunktioner kan Microsoft-kunder nu udnytte dybere indsigt til at identificere flaskehalse i processer for at fremme optimering og effektivitet med lav-kode automatisering," skriver Justin Graham, der er Group Product Manager hos Microsoft, i meddelelsen.

Der vil nu blive inkorporeret flere skabeloner, som har til formål at gøre Microsoft kunder i stand til at drive ”forretningsprocesindsigt fra cloud-flows i Power Automate såvel som indsigt fra Microsoft Power Virtual Agents og andre registreringssystemer som SAP.”

De nye funktioner og skabeloner er som følger:

  • Skabeloner til optimering med automatisering med low-code.

  • Forretningsindsigt ved hjælp af cloudflows i Power Automate og Power Virtual Agents. Det spiller også sammen med data fra SAP.

  • Automatisk identifikation af gentagne aktiviteter på tværs af processer.

  • Automatisering af rapporter, der kan tilpasses og deles, og som er designet til at blive publiceret.
Læs mere om de fire områder her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S