EU skruer op for granskningen af Microsoft Teams efter klage fra Salesforce-selskab

Microsoft står muligvis overfor en kartelundersøgelse, da EU har valgt at eskalere en granskning af tech-gigantens ageren på baggrund af en klage fra Slack.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

EU’s myndigheder vil nu intensivere en granskning af Microsoft, som er bragt til bordet efter en klage fra kommunikationsplatformen Slack, som er ejet af Salesforce.

Det kan meget vel ende med, at Microsoft får en kartelsag på nakken.

Det skriver Reuters.

Slack Technologies klagede sidste år til EU-Kommissionen med påstande om, at det skaber uretfærdig konkurrence, at Microsoft på unfair vis har integreret kommunikationsplatformen Teams med de resterende produkter i Office-pakkerne.

Derfor ønsker Slack, at de regulerende myndigheder i EU skal få Microsoft til at adskille Teams fra Office og sælge løsningen separat til konkurrence-rimelige priser, skriver mediet.

EU-Kommissionen udsendte i sidste måned endnu et spørgeskema ud til Microsofts konkurrenter om tech-gigantens adfærd på markedet, hvilket også skete tilbage i oktober 2021.

Microsoft har ikke ønsket at besvare Reuters henvendelse.

Endnu en til bunken

Microsoft kan efterhånden samle til bunke med de sager, de har i gang i EU for tiden.

For nyligt klagede en gruppe af cloududbydere – heriblandt AWS – til EU-Kommissionen over Microsofts forretningsmodel på cloud-området.

Gruppen hedder CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), og de mener, at Microsoft benytter unfair licenspraksisser til at lokke kunder til.

Derudover har EU også meldt ud, at man vil kulegrave Microsofts opkøb af Activision for 69 milliarder dollar i forbindelse med, hvorvidt handelen er konkurrenceforvridende.

"Kommissionens foreløbige undersøgelser viser, at købet kan ende med at reducere konkurrencen markant på markedet for distribution af konsoller og pc-spil inklusiv flerspils-abonnementer og/eller cloud-gaming services samt for operativsystemer til pc'er," lyder det fra EU-kommissionen.

Dette er altså den tredje sag inden for en periode på et par måneder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S