EU skruer op for granskningen af Microsoft Teams efter klage fra Salesforce-selskab

Microsoft står muligvis overfor en kartelundersøgelse, da EU har valgt at eskalere en granskning af tech-gigantens ageren på baggrund af en klage fra Slack.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

EU’s myndigheder vil nu intensivere en granskning af Microsoft, som er bragt til bordet efter en klage fra kommunikationsplatformen Slack, som er ejet af Salesforce.

Det kan meget vel ende med, at Microsoft får en kartelsag på nakken.

Det skriver Reuters.

Slack Technologies klagede sidste år til EU-Kommissionen med påstande om, at det skaber uretfærdig konkurrence, at Microsoft på unfair vis har integreret kommunikationsplatformen Teams med de resterende produkter i Office-pakkerne.

Derfor ønsker Slack, at de regulerende myndigheder i EU skal få Microsoft til at adskille Teams fra Office og sælge løsningen separat til konkurrence-rimelige priser, skriver mediet.

EU-Kommissionen udsendte i sidste måned endnu et spørgeskema ud til Microsofts konkurrenter om tech-gigantens adfærd på markedet, hvilket også skete tilbage i oktober 2021.

Microsoft har ikke ønsket at besvare Reuters henvendelse.

Endnu en til bunken

Microsoft kan efterhånden samle til bunke med de sager, de har i gang i EU for tiden.

For nyligt klagede en gruppe af cloududbydere – heriblandt AWS – til EU-Kommissionen over Microsofts forretningsmodel på cloud-området.

Gruppen hedder CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), og de mener, at Microsoft benytter unfair licenspraksisser til at lokke kunder til.

Derudover har EU også meldt ud, at man vil kulegrave Microsofts opkøb af Activision for 69 milliarder dollar i forbindelse med, hvorvidt handelen er konkurrenceforvridende.

"Kommissionens foreløbige undersøgelser viser, at købet kan ende med at reducere konkurrencen markant på markedet for distribution af konsoller og pc-spil inklusiv flerspils-abonnementer og/eller cloud-gaming services samt for operativsystemer til pc'er," lyder det fra EU-kommissionen.

Dette er altså den tredje sag inden for en periode på et par måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S