Meta får milliard-bøde for gigantisk Facebook-lækage

To milliarder har Meta fået i bøde efter et gigantisk datalæk sidste år kom frem i lyset hos moderselskabets sociale medie Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Den irske databeskyttelseskommission tildelte mandag i denne uge Meta-koncernen og det sociale medie Facebook en bøde i milliard-klassen for utilstrækkelig beskyttelse af sine brugeres data.

265 millioner euro - altså lige under to milliarder danske kroner - skal selskabet betale for det seneste opdagede datalæk, som skete i 2021.

Foruden den store sum, er oven i afgørelsen krav om, at Facebook træffer nogle beskyttende foranstaltninger, der skal sikre data fremover.

Blandt de lækkede personoplysninger var blandt andet data om EU-retskommissær Didier Reynders, Luxembourgs premierminister Xavier Bettel og snesevis af andre EU-embedsmænd.

Foruden altså 533 millioner andre lækkede data - herunder telefonnumre, Facebook-id'er, fulde navne og fødselsdatoer - der dukkede op på et offentligt forum og nåede vidt omkring på nettet.

Den irske databeskyttelseskommission - som fører tilsyn med Meta, fordi dets europæiske hovedkvarter er der - hævder, at den amerikanske teknologigigant ved lækagen ikke overholdt den generelle databeskyttelsesforpligtelse til at sikre privatlivets fred "ved design og standard".

Det betyder, at Facebook har konstrueret sine produkter på en måde, der gør at personlige data kan lækkes.

Hos Meta har en talsperson udtalt, at virksomheden har "foretaget ændringer i vores systemer i det pågældende tidsrum, herunder at fjerne muligheden for at "scrape" vores funktioner på denne måde ved hjælp af telefonnumre."

Talspersonen nævner selv, at uautoriseret dataskrabning er "uacceptabelt og imod vores regler", og lover at koncernen vil fortsætte med at arbejde med andre selskaber om dette problem, som han kalder en brancheudfordring.

Om Facebook appellere afgørelsen til irske domstole er endnu ikke klart.

Til mediet Politico siger den irske databeskyttelseskommission, at man forventer snart at annoncere tre andre beslutninger mod Meta-virksomheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S