Første trailer: Indiana Jones svinger pisken igen til sommer

Lucasfilm har angiveligt lært af de mange fejl i den seneste Indiana Jones-film og lover at servere et mere sammenhængende plot i næste historie om den håndfaste arkæolog.

Artikel top billede

Det er snart 42 år siden, at Dr. Henry Walton Jones Jr. konstaterede, at “It's not the years, honey, it's the mileage.” Raiders of the Lost Ark var – og er stadig – en fabelagtigt god adventurefilm, men årene er ikke gået sporløst hen over den gode arkæolog.

Ikke desto mindre er Harrison Ford snart tilbage i den femte Indiana Jones-film, som efter planen får premiere til juni næste år. Uagtet at der gennem længere tid har floreret onlinerygter om, at den 80-årige skuespiller ville blive erstattet med en yngre og muligvis endda kvindelig skuespiller.

Men det var altså bare løgn og latin, hvilket man om ikke andet kan få vished for i traileren for Indiana Jones and the Dial of Destiny, som netop er frigivet og primært foregår i 1960’erne.

Med sig har Indy foruden sin ikoniske pisk bl.a. også John Rhys-Davies, der vender tilbage i rollen som den ukuelige, egyptiske Sallah – dén var så til gengæld helt sikkert ikke gået, hvis den første Indy-film havde haft premiere i dag!

Det aldrende makkerpar får modspil af Mads Mikkelsen som Jürgen Voller, en NASA-ansat med en nazistisk fortid, der stadig ikke helt kan glemme de muntre dage i Det Tredje Rige.

Der afsløres ikke meget yderligere i traileren, end at der som vanligt er visse overnaturlige elementer på spil.

Baseret på udtalelser fra Lucasfilm-chefen Kathleen Kennedy har producenterne heldigvis også lært af erfaringerne fra forgængeren Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, som de fleste ellers helst forbigår i tavshed.

Blandt andet fordi den i alt for høj grad søgte at maskere et tyndt plot og en lidt mislykket casting bag et lag af fjollede computergenerede effekter.

Men nu får vi se. Under alle omstændigheder er vi mange, der er villige til at tilgive fortidens synder og ser frem til et gensyn med en hovedperson, der bl.a. er blevet betegnet som “Professor of Archaeology, expert on the occult, and how does one say it… obtainer of rare antiquities.”

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen