NetNordic køber dansk it-selskab med 50 ansatte

Den norske it-koncern NetNordic køber Lytzen IT fra Hjørring med 50 ansatte. Derved vokser NetNordic til dobbelt størrelse på dansk grund.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Den norske systemintegrator NetNordic køber det danske it-selskab Lytzen IT.

Lytzen IT kommer med 50 ansatte, der er placeret i Aalborg, Hjørring og Tåstrup, oplyser NetNordic i en meddelelse.

Derved har NetNordic-koncernen nu omkring 570 ansatte fordelt på 17 kontorer i de nordiske lande, herunder Danmark, Norge, Sverige og Finland.

På dansk jord har NetNordic omkring 50 ansatte, der ledes af landechef Ulrik Kjeldgaard.

Parterne oplyser ikke købsprisen.

For 2022 vil Lytzen IT omsætte for omkring 100 millioner kroner. NetNordic omsætter for omtrent to milliarder norske kroner.

"NetNordic har oplevet en stærk vækst i Danmark de seneste år, og vi glæder os til at fordoble antallet af medarbejdere i landet. Som en førende pan Nordic serviceudbyder ser vi opkøbet, som perfekt timing til at tage det næste niveau i Danmark samt at styrke vores nordiske kapaciteter," siger Jarl Øverby, CEO for NetNordic Group.

Lytzen IT er leverandør af managed services med fokus på cloud, netværk, collaboration og datacentertjenester. Selskabets ledelse geninvesterer i NetNordic, lyder det.

"NetNordic har en stærk position i Norden. Vi er blevet kontaktet af mange interesserede, men vi har ventet på den rigtige. Vi sigter efter at accelerere vores udvikling i Danmark og Norden, og NetNordic er et perfekt match for os,” siger Christian Foghsgaard, CEO Lytzen IT.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S