Amerikanske mobilgiganter går sammen

De to amerikanske mobilselskaber Sprint og Nextel har nu bekræftet, at de går sammen i en handel til en værdi af knap 200 milliarder kroner. Sammen vil de forsøge at tage kampen op mod de større rivaler Cingular og Verizon.

Bestyrelsen i de amerikanske mobilselskaber Sprint og Nextel har enstemmigt valgt at sige ja til en fusion mellem de to selskaber.

Dermed er en giganthandel til en værdi af knap 200 milliarder kroner en realitet for de to mobilselskaber, som til sammen bliver det tredjestørste mobilselskab i USA.

Med i alt 39 millioner abonnenter er der kun syv millioner kunder op til markedets største, Cingular, men det bliver alligevel en hård kamp at indhente forspringet.

Både Cingular og nummer to på listen, Verizon Wireless, sidder nemlig tungt på markedet, når det kommer til andet end mobiltelefoni, heriblandt fastnettelefoni og bredbåndsinternet.

Analytikere siger til New York Times, at sammenkoblingen af flere produkter, såkaldt bundling, vil gøre det svært for det nye Sprint/Nextel at tage store markedsandele.

Omvendt regner Sprint og Nextel med at spare store penge på fusionen. Når først den er en realitet, anslås besparelserne at blive 14 milliarder kroner årligt i de første tre år.

Begge selskaber har foretaget store investeringer i 3G-netværk, som endnu ikke har vundet større udbredelse i USA.

De eksisterende aktionærer i henholdsvis Spring og Nextel kommer til at eje hver 50 procent af det nye selskab.

USA's største mobilselskab, Cingular, købte i november AT&T Wireless i en handel til en værdi på omkring 230 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,