Amerikanske mobilgiganter går sammen

De to amerikanske mobilselskaber Sprint og Nextel har nu bekræftet, at de går sammen i en handel til en værdi af knap 200 milliarder kroner. Sammen vil de forsøge at tage kampen op mod de større rivaler Cingular og Verizon.

Bestyrelsen i de amerikanske mobilselskaber Sprint og Nextel har enstemmigt valgt at sige ja til en fusion mellem de to selskaber.

Dermed er en giganthandel til en værdi af knap 200 milliarder kroner en realitet for de to mobilselskaber, som til sammen bliver det tredjestørste mobilselskab i USA.

Med i alt 39 millioner abonnenter er der kun syv millioner kunder op til markedets største, Cingular, men det bliver alligevel en hård kamp at indhente forspringet.

Både Cingular og nummer to på listen, Verizon Wireless, sidder nemlig tungt på markedet, når det kommer til andet end mobiltelefoni, heriblandt fastnettelefoni og bredbåndsinternet.

Analytikere siger til New York Times, at sammenkoblingen af flere produkter, såkaldt bundling, vil gøre det svært for det nye Sprint/Nextel at tage store markedsandele.

Omvendt regner Sprint og Nextel med at spare store penge på fusionen. Når først den er en realitet, anslås besparelserne at blive 14 milliarder kroner årligt i de første tre år.

Begge selskaber har foretaget store investeringer i 3G-netværk, som endnu ikke har vundet større udbredelse i USA.

De eksisterende aktionærer i henholdsvis Spring og Nextel kommer til at eje hver 50 procent af det nye selskab.

USA's største mobilselskab, Cingular, købte i november AT&T Wireless i en handel til en værdi på omkring 230 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect