HP og Panasonic slutter dvd-fred

Der har længe hersket forvirring om de forskellige formater for dvd-optagere. I dag slutter HP og Panasonic fred i formatkrigen med en annoncering om senere i år at supportere hinandens formater. I kulisserne lurer et nyt format, der på ny kan få krigen til at blusse op.

HP og Matsushita, bedre kendt for produktnavnet Panasonic, begraver stridsøksen for så vidt angår formater for dvd-optagere og -skiver. Det skriver Wall Street Journal.

Der har længe hersket forvirring blandt forbrugere omkring de mange forskellige formater, der findes blandt dvd-optagere. De fleste producenter heriblandt HP støtter det format, det hedder +R, mens Panasonic går ind for RAM-formatet.

Mange andre elektronikproducenter supporterer et format kaldet -R/RW. De mange formater betyder, at brugere ofte ikke kan spille en dvd på pc'en, hvis den er optaget på en dvd-optager.

Ifølge Wall Street Journal vil HP og Panasonic i år begynde at supportere de fleste formater på drev og optagere, hvilket betyder, at brugere for eksempel kan redigere en video på deres HP-pc, selvom den er optaget på en dvd-optager fra Panasonic.

Ironisk nok kommer dette initiativ stort set samtidig med, at et nyt format er på trapperne til den næste generation af dvd.

Formatet, som HP og Panasonic støtter sammen med Sony og mange andre, hedder Blu-Ray, og det vil gøre det muligt at lagre på til 25 gigabytes data i et lag på en dvd-skive. Det er nok til to timers højopløselig video.

Toshiba står i spidsen for en rivaliserende gruppe, der støtter et næste-generations format, der hedder HD DVD, men som kun tillader lagring af 15 gigabytes data på en enkeltlags dvd-skive.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere