IBM vinder flest offentlige EU-udbud

IBM's sommerkøb af Mærsk Data har med et hug gjort IBM til det mest vindende selskab herhjemme, når det handler om offentlige EU-udbud i millionklassen. Sammen med Mærsk Data vandt IBM sidste år 15 udbud. Selv står IBM blot for de fire.

Med det ny-indkøbte Mærsk Data ombord er IBM det it-selskab herhjemme, der i 2004 vandt flest offentlige EU-udbud indenfor it og tele.

Det viser en ny undersøgelse fra Center for Digital Forvaltning (CEDI).

Dermed slår IBM kommuneleverandøren KMD, der var det mest vindende selskab i 2003, hvor IBM kom ind på andenpladsen. Året før vandt CSC kampen om flest udbud.

Mærsk skubber på

Den nyvundne titel skyldes én faktor: Nemlig IBM's milliardopkøb af Mærsk Data i august 2004, der da også havde til formål at styrke IBM på det offentlige marked, hvor Mærsk Data har haft stor fremgang i de seneste år.

Undersøgelsen viser nemlig, at IBM uden Mærsk Datas sejre på det offentlige marked ikke engang ville være nået ind blandt de fem mest vindende selskaber på det offentlige marked i 2004.

- IBM har alene vundet fire udbud i 2004, og det er et meget normalt niveau for selskabet, der sidste år vandt seks offentlige EU-udbud, siger Troels Andersen, analysechef i Center for Digital Forvaltning.

Antal sejre i offentlige danske EU-udbud

  • IBM (med Mærsk Data): 15 udbud
  • KMD: 9 udbud
  • Ementor: 8 udbud
  • WM-data: 8 udbud
  • CSC: 7 udbud

    Tilsammen har de fem leverandører vundet 28 procent af samtlige offentlige opgaver i EU-udbud i 2004.
  • Det offentlige anvender en lang række leverandører. Det understreges af, at der i 2004 blev udsendt 135 offentlige EU-udbud, hvilket er omkring 20 procent mere end året før.

    - Der er en meget stor gruppe af leverandører til det offentlige, som alle meget stabilt vinder mellem fire og seks udbud om året. Det svinger lidt op og ned afhængigt af, om deres accounts bliver genudbudt, siger Troels Andersen.

    Allerede forrige år var Mærsk Data og søsterselskabet DM Data - begge nu overtaget af IBM - for alvor begyndt at gøre væsen af sig og komme op blandt de mest valgte offentlige leverandører.

    - Mærsk Data har formået at bygge en rigtig stærk profil op som offentlig leverandør, og derfor var det på mange måder oplagt for IBM at lade Mærsk Data supplere selskabets offentlige profil, siger Troels Andersen.

    ESDH-markedet mættet

    Undersøgelsen fra Center for Digital Forvaltning viser desuden, at det offentlige nu er ved at have købt sig mæt på systemer til sags-behandling, de såkaldte ESDH-systemer.

    I hvert fald er udbud på ESDH-systemer stort set gået i stå. I 2004 blev der kun sendt et enkelt system i udbud fra 14 systemer i 2002. Center for Digital Forvaltning vurderer, at det skyldes FESD-rammeaftalerne, hvor tre konsortier med CSC, Accenture og Software Innovation i spidserne blev valgt som leverandører. Det skete i februar 2004.

    De tre store rammekontrakter har fået gassen til at gå helt ud af ballonen, når det handler om indkøb af enkeltstående ESDH-systemer.

    Også antallet af portaler og CMS-system-udbud er faldet markant, mens der er stigende efterspørgsel på fag- og forvaltningssystemer.

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura