KMD melder sig ind i open source-forening

Med sine kommende åbne standarder i hånden har KMD meldt sig ind i Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark (OSL).

KMD arbejder på at udvikle snitflader efter den åbne XML-standard mellem kontorprogrammer og en række KMD-systemer.

Det sker med henblik på at gøre open source til et reelt alternativ til selskabets kommunesystemer, der anvendes af stort set alle kommuner i Danmark.

Det er målet, at de åbne standarder skal give kommune-medarbejderne mulighed for at vælge mellem for eksempel open office og andre open source-baserede kontorprogrammer.

KMD oplyser, at det håber at kunne trække på det faglige netværk i Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark. (dje)

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S