KMD melder sig ind i open source-forening

Med sine kommende åbne standarder i hånden har KMD meldt sig ind i Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark (OSL).

KMD arbejder på at udvikle snitflader efter den åbne XML-standard mellem kontorprogrammer og en række KMD-systemer.

Det sker med henblik på at gøre open source til et reelt alternativ til selskabets kommunesystemer, der anvendes af stort set alle kommuner i Danmark.

Det er målet, at de åbne standarder skal give kommune-medarbejderne mulighed for at vælge mellem for eksempel open office og andre open source-baserede kontorprogrammer.

KMD oplyser, at det håber at kunne trække på det faglige netværk i Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark. (dje)

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job