Nordjysk mobiludvikler sprænger budgettet

Udviklingshuset Wirtek, der tæller Nokia og Texas Instruments blandt kunderne, har øget såvel resultat før skat som overskud med en faktor 10 i forhold til sidste regnskabsår. Wirtek ansætter nye folk så hurtigt, som firmaet finder dem, og har svært ved at få armene ned.

Medarbejdere med tunge kompetencer og klart fokus på indlejrede og mobile softwareløsninger har vist sig at være den rigtige kurs for Aalborg-virksomheden Wirtek.

I sommeren 2002 fyrede Wirtek seks mand, mens situationen i dag er den omvendte.

? Vi ansætter nye medarbejdere lige så hurtigt, som vi kan finde dem. Siden efteråret har vi ansat i hvert fald fire, og jeg regner med, at vi skal have bruge fire-fem mere i år, fortæller Adnan Özari, salgs- og marketingchef, Wirtek.

Management buyout

Wirtek blev stiftet i 2001 som et management buy-out efter lukningen af Nokia Mobile Phones i Aalborg, og selskabet har ifølge Wirteks oplysninger givet overskud fra starten.

Samtlige medarbejdere er uddannet på civilingeniør-niveau og skal have mindst fem års erfaring for at komme i betragtning hos Wirtek.

? Mange af vores folk har 15, 18 og 20 års erfaring, og det er virkelig de tunge kompetencer, vi går efter, siger Adnan Özari.

Wirteks ekspertise ligger specielt inden for udvikling af indlejrede softwareløsninger især i den mobile verden, og virksomheden tæller to af verdens største producenter af telekommunikationsudstyr blandt sine kunder - Nokia og Texas Instruments.

Wirtek A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Bruttofortjeneste11,810,5
Resultat før finansielle poster2,50,2
Resultat før skat 2,60,2
Resultat1,80,1
Egenkapital2,81,6
Antal ansatte2024
? Da vi lagde vores strategi om i efteråret 2003, var målet egentlig, at 2003/04 skulle være et konsolideringsår, men siden da er forretningen bare gået så godt, at vi i dag har fuldt hus. Vi buldrer derudaf og kører langt over budget, siger Adnan Özari.

Årets resultat før skat på 2,6 millioner anser ledelsen for "meget tilfredsstillende", og det er en væsentlig forbedring i forhold til sidste regnskabsårs 200.000 kroner.

I beretningen vurderer ledelsen, at selskabets vækststrategi, som skal føre til en fordobling af omsætningen i løbet af tre år, på kort sigt vil påvirke bundlinien i nedadgående retning, således at resultatet for regnskabsåret 2004/05 sandsynligvis bliver en del under dette års resultat.

? Det bliver et kanonår, som det ser ud nu. Det er virkelig svært at bevare pessimismen, konstaterer Adnan Özari.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job