Nordjysk mobiludvikler sprænger budgettet

Udviklingshuset Wirtek, der tæller Nokia og Texas Instruments blandt kunderne, har øget såvel resultat før skat som overskud med en faktor 10 i forhold til sidste regnskabsår. Wirtek ansætter nye folk så hurtigt, som firmaet finder dem, og har svært ved at få armene ned.

Medarbejdere med tunge kompetencer og klart fokus på indlejrede og mobile softwareløsninger har vist sig at være den rigtige kurs for Aalborg-virksomheden Wirtek.

I sommeren 2002 fyrede Wirtek seks mand, mens situationen i dag er den omvendte.

? Vi ansætter nye medarbejdere lige så hurtigt, som vi kan finde dem. Siden efteråret har vi ansat i hvert fald fire, og jeg regner med, at vi skal have bruge fire-fem mere i år, fortæller Adnan Özari, salgs- og marketingchef, Wirtek.

Management buyout

Wirtek blev stiftet i 2001 som et management buy-out efter lukningen af Nokia Mobile Phones i Aalborg, og selskabet har ifølge Wirteks oplysninger givet overskud fra starten.

Samtlige medarbejdere er uddannet på civilingeniør-niveau og skal have mindst fem års erfaring for at komme i betragtning hos Wirtek.

? Mange af vores folk har 15, 18 og 20 års erfaring, og det er virkelig de tunge kompetencer, vi går efter, siger Adnan Özari.

Wirteks ekspertise ligger specielt inden for udvikling af indlejrede softwareløsninger især i den mobile verden, og virksomheden tæller to af verdens største producenter af telekommunikationsudstyr blandt sine kunder - Nokia og Texas Instruments.

Wirtek A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Bruttofortjeneste11,810,5
Resultat før finansielle poster2,50,2
Resultat før skat 2,60,2
Resultat1,80,1
Egenkapital2,81,6
Antal ansatte2024
? Da vi lagde vores strategi om i efteråret 2003, var målet egentlig, at 2003/04 skulle være et konsolideringsår, men siden da er forretningen bare gået så godt, at vi i dag har fuldt hus. Vi buldrer derudaf og kører langt over budget, siger Adnan Özari.

Årets resultat før skat på 2,6 millioner anser ledelsen for "meget tilfredsstillende", og det er en væsentlig forbedring i forhold til sidste regnskabsårs 200.000 kroner.

I beretningen vurderer ledelsen, at selskabets vækststrategi, som skal føre til en fordobling af omsætningen i løbet af tre år, på kort sigt vil påvirke bundlinien i nedadgående retning, således at resultatet for regnskabsåret 2004/05 sandsynligvis bliver en del under dette års resultat.

? Det bliver et kanonår, som det ser ud nu. Det er virkelig svært at bevare pessimismen, konstaterer Adnan Özari.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS