Carly Fiorina fyret af HP

<B STYLE="color:#C8000A;font-size:12px"> Opdateret:</b> Hewlett-Packards topchef Carly Fiorina er blevet presset ud af sin chefstilling i it-selskabet på grund af uenighed om strategien. Topchefens afgang er kulminationen på længere tids uro i selskabet, hvor Fiorina tidligere har ladet øksen svinge over en række chefer.

Hewlett-Packard har netop meddelt, at topchefen i selskabet, Carly Fiorina, fratræder sin stilling med omgående virkning.

- Mens jeg beklager, at bestyrelsen og jeg har forskellige opfattelser om HP's strategi, respekterer jeg bestyrelsens beslutning, oplyser Carly Fiorina i en pressemeddelelse.

Hun roser selskabet og ønsker alle medarbejdere succes i fremtiden.

Aktiemarkedet jubler
Meddelelsen blev modtaget med kyshånd af aktiemarkedet, der umiddelbart løftede kursen på selskabets aktier med over 10 procent, da nyheden blev offentliggjort.

- Vores forståelse er at Carly Fiorinas afsked mere skyldes uenighed med bestyrelsen om den operationelle ledelse snarere end strategien, siger analytiker Laura Conigliaro fra Goldman Sachs i en kommentar.

Bestyrelsen i HP begynder nu jagten efter en ny topchef. I den mellemliggende periode vil Robert Wayman, som har været i HP i 36 år, senest som finanschef, overtage roret i selskabet.

At der ikke er en chef klar i kulissen antyder over for Goldman Sachs-analytikeren, at beslutningen om afskedigelsen af Carly Fiorina er sket for nylig, måske tirsdag eftermiddag, og at det er en pludselig beslutning.

- Men vi mistænker bestyrelsen for i stilhed at have overvejet dette som en del af deres årlige udviklingssamtale, påpeger Laura Conigliaro.

Der har i international presse rumsteret forlydender om, at selskabets bestyrelse overvejede strukturelle ændringer i topledelsen, for at vende indtjeningsudviklingen, og de er nu kulmineret med Carly Fiorinas afsked.

Ny strategi på vej
- Det her er en ændring af strategien, da jeg mener, at Fiorina i høj grad personificerede strategien, som selskabet har kørt efter i de senere år. Med hendes afsked, signalerer HP over for mig, at det ønsker et helt ny kurs, og bestyrelsen har besluttet, at det ikke var en strategi hun støttede, siger investeringschef Peter Sorrentino fra Bartlett & Co. til Reuters.

Marc Pado, der er markedsstrateg hos Cantor Fitzgerald, siger til nyhedsbureauet, at han vurderer det store kurshop som en understregning af, at investorerne følte, at Carly Fiorina trak en del af HP's forretning ud af en vej, som ikke kan betale sig.

Carly Fiorina fyrede i sommeren 2004 en række europæiske chefer - heriblandt den danske chef for selskabets europæiske forretning, Kasper Rørsted - på grund af dårlige resultater på blandt andet serverområdet, hvor selskabets omsætning var faldet med fem procent, mens den samlede omsætning samtidig steg ni procent.

Der har ikke mindst været stor tilbagegang på salget af HP's Alpha-servere, hvor salget er faldet med 32 procent. Salget af Nonstop-servere er faldet med 25 procent, mens HP har oplevet en tilbagegang på 23 i salget af storage-systemer.

Carly Fiorina har været øverste chef i HP siden 1999 og stod for den meget kritiserede fusion med Compaq Computer i 2002.

Relevant link

Pressemeddelelsen fra Hewlett-Packard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S