Dansk sikkerhedsfirma er truet på livet

Revisionen tager forbehold for, om sikkerhedsfirmaet Security Point er i stand til at overleve efter, at selskabet gennem flere år har kørt med negativ egenkapital og fortsat kører med underskud. Selv forventer firmaet, at et stærkt stigende salg retablerer egenkapitalen.

Det danske sikkerhedsfirma Security Point har tabt hele sin egenkapital og risikerer at miste livet, hvis ikke skuden rettes op. Selskabet havde allerede sidste år sat egenkapitalen til, og de røde tal fortsætter med at dominere regnskabet.

En revisionspåtegning i regnskabet tager forbehold for "going concern med henvisning til, at selskabet har tabt hele sin egenkapital".

Selv forventer ledelsen et stærkt stigende salg i de kommende år, "hvilket forventes at resultere i, at selskabskapitalen inden for en kortere årrække vil være reetableret," som det hedder.

Computerworld Online har forsøgt at få Security Points stifter og administrerende direktør, Viktor Christiansen, i tale adskillige gange for at høre, hvordan salget skal øges, og hvordan den tabte egenkapital skal retableres.

Men enten har direktøren haft for travlt til at tale, eller også har han lovet at vende tilbage uden at gøre det.

Udvikling og salg

Selskabets vigtigste forretningsområde er udvikling og salg af software, og det har i sit andet regnskabsår som aktieselskab fået etableret et mindre forhandlernet.

Security Point A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning0,50,1
Bruttofortjeneste0,20,08
Resultat før skat -0,2-0,07
Resultat-0,2-0,07
Egenkapital-0,4-0,2
Antal ansatte22
Virksomheden Security Point blev etableret i 1996 af den dengang kun 16-årige Viktor Christiansen og har hidtil haft de fleste af sine kunder - herunder Apple Computer og Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling - på sit online-sikkerhedsprodukt SP Scanner.

Selskabet blev først et aktieselskab i 2002, hvor firmaet havde et overskud på 210.000 kroner før skat ud af en omsætning på cirka 1,2 millioner kroner.

I november 2003 regnede Viktor Christiansen med en omsætning i størrelsesordenen 2,6 millioner kroner i 2003/04 og et meget beskedent resultat grundet de store udviklingsomkostninger til den ny serverløsning.

Omsætningen blev i 2003/04 på 466.622 kroner, og resultatet før skat blev et underskud på 174.911 kroner.

Salget af Security Points sikkerhedsserver lader fortsat vente på sig, hvilket betoner selskabets kamp mod de røde tal.

Udover underskud på forretningen er der i regnskabet afsat 75.000 kroner til at dække omkostninger opstået i forbindelse med en tabt retssag mod en tidligere samarbejdspartner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS