Accenture får nye københavner-stryg

Tilsyneladende er problemerne langt fra ovre med Københavns Kommunes nye lønsystem på trods af beroligende pressemeddelelser fra leverandøren Accenture. Socialborgmester Bo Asmus Kjeldgaard raser til Københavns Radio og siger "at grænsen for galskab er nået".

I sidste uge vurderede Accenture, at de kaotiske lønudbetalinger i Københavns Kommune er tæt på at være en saga blot.

Her til morgen gik Københavns Radio i luften med et indslag, der tyder på, at Accentures problemer ikke er et overstået kapitel.

Her blev fortalt forskellige eksempler på, at Københavns Kommunes lønsystem angiveligt stadig langt fra kører, som det skal.

Grænsen for galskab

? Grænsen for galskab er nået, siger socialborgmester Bo Asmus Kjeldgaard til Københavns Radio.

Han tror ikke på, at Accenture har fået rettet op på de 117.000 systemfejl, der manglede at blive ryddet op fra tidligere.

Bo Asmus Kjeldgaard tror heller ikke på den pressemeddelelse, som Accenture har sendt ud om, at de har styr på problemerne.

? Jeg har mistet troen på, at Accenture kan levere som lovet, siger socialborgmesteren til Københavns Radio.

Accenture vandt i sensommeren 2003 den femårige kontrakt på at udvikle et nyt lønsystem til Københavns Kommune.

Kontrakten til en samlet værdi af omkring 50 millioner kroner vandt Accenture foran norske Ergobluegarden og kommunens hidtidige leverandør, KMD.

Den endelige frist

Siden dengang har Accenture og kommunens medarbejdere arbejdet med at implementere og teste Accenture-lønsystemet, som er et web-baseret system, der bygger på Oracles E-business Suite.

Den endelige frist, som overborgmesteren har givet Accenture, er den 15. marts. Inden da skal Accenture have styr på alle årsopgørelser med videre, ellers falder hammeren og Accenture bliver fyret.

Indtil videre har Accenture indvilliget i at betale 15 millioner kroner i erstatning til Københavns Kommune, som er blevet dømt i Arbejdsretten for at misligholde dens overenskomster på grund af de fejlbehæftede lønudbetalinger.

Med erstatningen ryger en væsentlig bid af Accentures fortjeneste på den fem-årige løn-ordre, som samlet er på omkring 50 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere