Celenia fortsætter udvikling til Microsoft

Microsoft forlænger en aftale med Aalborg-virksomheden Celenia, som Microsoft ejer en tredjedel af. Aftalen betyder, at Celenia fortsat skal stå for udvikling og vedligeholdelse af CRM-modulerne til Navision i de næste tre år.

Softwarehuset Celenial i Aalborg, som Microsoft er delvis ejer af, har indgået en aftale med Microsoft om at fortsætte udvikling og vedligeholdelse af modulerne til styring af kunderelationerne i ERP-systemet Navision - en opgave, som Celenia i forvejen har varetaget i en del år.

"Det var ikke givet på forhånd, at det var os, der skulle løse den opgave, så jeg opfatter det som et skulderklap til vores arbejde," udtaler Celenia-direktør Henrik Kristiansen.

Celenia får ansvaret for modulerne Marketing- and Sales og Service Management til CRM-delen (Customer Relationship Management) af Navision

Aftalen er udelukkende baseret på royalty.

"Vi forventer, at potentialet i aftalen er omkring mellem 35 og 40 millioner kroner i den periode - ud fra det niveau, vi kender i dag," udtaler Henrik Kristiansen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere