Fremover vil et stort N på pakker med Microsofts styresystem Windows markere, at der er tale om versionen uden Microsofts medieafspiller.
Microsoft fik for et år siden af EU's konkurrencemyndigheder besked på at markedsføre en version af styresystemet i Europa uden sin mediaplayer, der blev vurderet som krænkende for konkurrerende medieafspillere.
Kommissionen valgte navne
Kommissionen valgte navnene Windows XP Home Edition N og Windows XP Professional Edition N efter at have afvist Microsofts første valg Windows XP Reduced Media Edition som "ikke attraktiv".
? Vi er ikke begejstrede for de valgte navne, fordi vi tror, at de kan skabe forvirring blandt køberne, men vi anvender dem for at komme videre med sagen, siger Stacy Drake, talsmand for Microsoft.
Slagsmålet fortsætter
Debatten om den nye Windows-version er ikke overstået med det nye navn. Konkurrenterne hævder, at Microsoft har gjort noget ved den, så den arbejder dårligt med deres applikationer.
Den sag diskuterer Microsoft i øjeblikket med EU-Kommissionen.
Herudover er de to parter stadig på kollisionskurs, når det gælder andre dele af Kommissionens påbud. Eksempelvis er EU's embedsmænd ikke tilfredse med de betingelser, som Microsoft giver programmører, der vil udvikle produkter, der kan køre på Windows.
Hvis ikke Microsoft makker ret og tilbyder bedre licensbetingelser for sine serverprotokoller, risikerer virksomheden bøder i størrelsesordenen fem procent af det daglige salg, hvilket for Microsoft er meget store beløb.