Byret afviser prøvesag om skærmdumps

Retten i Gladsaxe har afvist den første af Antipiratgruppens to prøvesager mod mere end hundrede danskere, som sidste år modtog erstatningskrav for at dele film og musik over nettet. Antipiraterne erkender, at de har begået en fodfejl, men fastholder sagen.

Antipiratgruppen har tabt det første lille slag mod de mere end hundrede danskere, som for et år siden modtog millionkrav for at stille piratkopieret materiale til rådighed via fildelingstjenester som Kazaa og Edonkey.

Byretten i Gladsaxe har valgt at afvise den første af to prøvesager, som advokatfirmaet Johan Schlüter har anlagt for Antipiratgruppen. Skærmdumps udgør en væsentlig del af bevismaterialet i sagerne.

Advokat Per Overbeck repræsenterer mere end 100 danskere, der har modtaget erstatningskrav, og det er blandt disse, at Antipiratgruppen har valgt to tilfældige sager, som skal afgøres ved domstolene.

For sent ude

Ifølge Per Overbeck er den første prøvesag blevet afvist ved Byretten i Gladsaxe, fordi Antipiratgruppen i første omgang var for sent ude med et påkrævet dokument og senere manglede at beskrive, hvilke beviser gruppen ville føre.

- Det er en meget glædelig begivenhed, at den første prøvesag, som Antipiratgruppen selv vælger ud af denne type sager, bliver afvist. Men det er selvfølgelig ikke nogen garanti for, hvad der senere sker, siger Per Overbeck.

I sagen kræver Antipiratgruppen 320.000 kroner i erstatning fra en dansker, som beskyldes for at sprede store mængder ophavsretsbeskyttet materiale.

Betvivler krav

Per Overbeck stiller store spørgsmålstegn ved erstatningskravet af flere årsager.

Først og fremmest stiller han spørgsmål ved skærmdumps som bevis for, at en person har gjort filer på en pc tilgængelig for andre. Dernæst sætter han også spørgsmålstegn ved erstatningskravets størrelse.

Hos Antipiratgruppen mener talsmand Torben Steffensen, at der i den første prøvesag er tale om en fodfejl.

Antipiratgruppen har således tænkt sig at fastholde sagen, enten ved at anke afvisningsdommen eller ved at anlægge sagen på ny.

- Det er ret simpelt - der er simpelthen begået en fejl fra vores side. Vi har ikke fået indleveret det, der hedder et påstandsdokument, men kravet og sagen fastholdes, siger Torben Steffensen.

Vil fastslå retsstilling

Han fortæller, at Antipiratgruppen har anlagt de to prøvesager i henholdsvis Gladsaxe og Viborg mod klienter hos Per Overbeck for at slå retsstillingen fast.

- Hvis man starter retssager mod samtlige 120, han repræsenterer, så koster det i retsafgift. Formålet er ganske enkelt at få afklaret retsstillingen i denne type sager, da han bestrider alt, selv det vi mener er klarlagt af domstolene tidligere, siger Torben Steffensen.

Han henviser blandt andet til sagen mod Rasmus Kjeldgaard, der af landsretten blev dømt til at betale en erstatning på 36.000 kroner, fordi han ved et net-party i Esbjerg stillede ophavsretsbeskyttede filer til rådighed for andre.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job