Navision-hus mister overskud på salgsflop

En fejlslagen satsning på ledelsesrapportering gjorde, at it-firmaet Abakion sidste år var langt fra at indfri forventningerne om et overskud på to millioner kroner. Direktøren forlod jobbet i efteråret, men alligevel ser Navision-huset lyst på fremtiden.

Det kostede stort set hele overskuddet, at Navision-huset Abakion sidste år satsede massivt på området ledelsesrapportering, også kendt som business intelligence (BI).

I stedet for et forventet overskud på to millioner kroner landede bundlinjen på blot 110.000 kroner.

Allerede i efteråret stoppede administrerende direktør og partner Jan Lyngemark, som blev erstattet af Kenneth Gram. Også salgs- og marketingchef Lars Sand Høgsberg, der ligeledes var partner, forlod firmaet.

Den nye direktør, der er en af fem tilbageværende stiftere, erkender det manglende salg, som slet ikke stod mål med de investeringer, der blev foretaget. Fokus på området ledelsesrapportering er sket gennem det danske softwareprodukt Targit.

- Der er ingen tvivl om, at det på ingen måde er tilfredsstillende for os. Vi har nu taget fat på at fokusere vores omkostningsstruktur og fokusere på effektivitet, siger Kenneth Gram.

Kenneth Gram ser derfor lyst på fremtiden, fordi Abakions generelle konsulentforretning går strygende og sidste år isoleret set skabte et overskud på en million kroner.

Abakion A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste9,610,0
Resultat af primær drift (EBIT)0,21,9
Resultat før skat 0,21,9
Resultat0,11,3
Egenkapital0,60,5
Antal ansatte1815
Samtidig mener han, at det går godt for et andet af Abakions store forretningsområder, Navision-systemer til trådløs styring af produktion og lager i produktionsvirksomheder.

- Vi begynder at få projekter og kunder inden for det område. Det bærer frugt, og det gør, at vi ser positivt på 2005, fortæller Kenneth Gram.

I alt forventer selskabet med 18 ansatte et overskud på en million kroner i 2005, mens omsætningen forventes at blive stabil.

Abakion blev stiftet af syv partnere i juni 2000, da deres arbejdsgiver, konsulentvirksomheden PCA, blev opkøbt af Deloitte & Touche, som gerne ville ind på Navision-markedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune