Dating-firma scorer på net-flirtere

Freeway, der står bag dating-sitet Dating.dk, tjener gode penge på danskernes flirt på nettet og har fuld gang i opbygningen af et større net-konsortium. Selskabet investerer lystigt og holder fortsat øjnene åbne efter nye investeringsmuligheder på internettet efter et år med fire millioner kroner i overskud.

Dating-firmaet Freeway, der står bag Dating.dk, hjælper ikke bare danskere til at score på nettet. Selskabet scorer også selv.

I seneste regnskab er overskuddet før skat forbedret med mere end en tredjedel, og virksomheden har forgrenet sig betragteligt.

På opkøbssiden har Freeway været særdeles aktiv med at købe sig ind i mindre nye skud på internettet.

- Vi vil gerne udvide forretningen og dække nogle flere områder, siger Morten Wagner, der er én af Freeways tre stiftere.

I 2004 er der således investeret i IP-telefoniselskabet Telefin, det elektroniske modemarked Trendsales, teenage dating-sitet Arto og gå-i-byen-sitet Danmarkbynight.

Og så er dvd-udlejningsselskabet DVDzone fusioneret ind i konkurrenten Digitarian. Dating.co.uk er etableret i England, og Freeway har købt sig ind i natklubber, hvor der afvikles Dating.dk-arrangementer.

Dating.dk er motoren

Freeway har i seneste regnskab forbedret resultatet før skat fra 4,2 millioner kroner i 2003 til 5,7 millioner kroner i 2004.

Hvor stor omsætningen er, ønsker selskabet ikke at oplyse. Men bruttofortjenesten er steget knap 50 procent til nu 13,9 millioner kroner.

Det er, trods de efterhånden meget vidtforgrenede aktiviteter i selskabet, stadig Dating.dk, der trækker læsset, oplyser Morten Wagner.

Freeway Aps Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste13,99,3
Resultat før finansielle poster5,12,7
Resultat før skat 5,74,2
Resultat4,03,0
Egenkapital4,20,2
Antal ansatte157
Forskellen fra 2003 til 2004 er primært, at Dating.dk er blevet bedre til at tjene penge med bedre features på sitet. Men også at de 50-årige og opefter er kommet mere med.

Og så har den yngre målgruppe fra 15 til 24 mere indstillet sig på, at det er ok at betale for at få adgang til en service på nettet.

Køber dedikerede kræfter

Sidstnævnte målgruppe har Freeway for alvor fået fat i med køb af en ejerandel på over 50 procent af ungdomsportalen Arto.dk.

Sitet har i dag fire gange flere besøgende end Dating.dk, men kan altså ikke måle sig med hensyn til indtjening.

Freeways hastige forgrening kunne nok vække bekymring hos flere for, at selskabet gaber over for meget, men ikke hos Morten Wagner.

Og forklaringen er den opskrift, som Freeway arbejder efter.

- Det er netop derfor, at vi køber halvdelen af et eksisterende firma. Så er der nogle dedikerede folk, der brænder for det og arbejder videre med det, siger Morten Wagner.

Flere skud i vente

Han forventer, at Freeway i 2005 kommer i nærheden af at fordoble overskuddet for 2004.

- Men det afhænger selvfølgelig af, om vi investerer i et eller andet vildt i løbet af året, siger Morten Wagner.

'Et eller andet vildt' kunne ifølge Morten Wagner være en markedsføringskampagne for dating-sitet i England, endnu et nyt site eller noget andet.

Selv så han meget gerne, at Freeway for eksempel selv var i stand til at afvikle overtakserede SMS'er.

- Det er, som med de andre investeringer, et område, der hænger godt sammen med vores øvrige forretningsområder, siger Morten Wagner.

Der går ikke en uge uden, at Freeway får et projekt præsenteret med en forespørgsel om, om Dating.dk-stifterne vil investere i det, oplyser Morten Wagner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S