Dating-firma scorer på net-flirtere

Freeway, der står bag dating-sitet Dating.dk, tjener gode penge på danskernes flirt på nettet og har fuld gang i opbygningen af et større net-konsortium. Selskabet investerer lystigt og holder fortsat øjnene åbne efter nye investeringsmuligheder på internettet efter et år med fire millioner kroner i overskud.

Dating-firmaet Freeway, der står bag Dating.dk, hjælper ikke bare danskere til at score på nettet. Selskabet scorer også selv.

I seneste regnskab er overskuddet før skat forbedret med mere end en tredjedel, og virksomheden har forgrenet sig betragteligt.

På opkøbssiden har Freeway været særdeles aktiv med at købe sig ind i mindre nye skud på internettet.

- Vi vil gerne udvide forretningen og dække nogle flere områder, siger Morten Wagner, der er én af Freeways tre stiftere.

I 2004 er der således investeret i IP-telefoniselskabet Telefin, det elektroniske modemarked Trendsales, teenage dating-sitet Arto og gå-i-byen-sitet Danmarkbynight.

Og så er dvd-udlejningsselskabet DVDzone fusioneret ind i konkurrenten Digitarian. Dating.co.uk er etableret i England, og Freeway har købt sig ind i natklubber, hvor der afvikles Dating.dk-arrangementer.

Dating.dk er motoren

Freeway har i seneste regnskab forbedret resultatet før skat fra 4,2 millioner kroner i 2003 til 5,7 millioner kroner i 2004.

Hvor stor omsætningen er, ønsker selskabet ikke at oplyse. Men bruttofortjenesten er steget knap 50 procent til nu 13,9 millioner kroner.

Det er, trods de efterhånden meget vidtforgrenede aktiviteter i selskabet, stadig Dating.dk, der trækker læsset, oplyser Morten Wagner.

Freeway Aps Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste13,99,3
Resultat før finansielle poster5,12,7
Resultat før skat 5,74,2
Resultat4,03,0
Egenkapital4,20,2
Antal ansatte157
Forskellen fra 2003 til 2004 er primært, at Dating.dk er blevet bedre til at tjene penge med bedre features på sitet. Men også at de 50-årige og opefter er kommet mere med.

Og så har den yngre målgruppe fra 15 til 24 mere indstillet sig på, at det er ok at betale for at få adgang til en service på nettet.

Køber dedikerede kræfter

Sidstnævnte målgruppe har Freeway for alvor fået fat i med køb af en ejerandel på over 50 procent af ungdomsportalen Arto.dk.

Sitet har i dag fire gange flere besøgende end Dating.dk, men kan altså ikke måle sig med hensyn til indtjening.

Freeways hastige forgrening kunne nok vække bekymring hos flere for, at selskabet gaber over for meget, men ikke hos Morten Wagner.

Og forklaringen er den opskrift, som Freeway arbejder efter.

- Det er netop derfor, at vi køber halvdelen af et eksisterende firma. Så er der nogle dedikerede folk, der brænder for det og arbejder videre med det, siger Morten Wagner.

Flere skud i vente

Han forventer, at Freeway i 2005 kommer i nærheden af at fordoble overskuddet for 2004.

- Men det afhænger selvfølgelig af, om vi investerer i et eller andet vildt i løbet af året, siger Morten Wagner.

'Et eller andet vildt' kunne ifølge Morten Wagner være en markedsføringskampagne for dating-sitet i England, endnu et nyt site eller noget andet.

Selv så han meget gerne, at Freeway for eksempel selv var i stand til at afvikle overtakserede SMS'er.

- Det er, som med de andre investeringer, et område, der hænger godt sammen med vores øvrige forretningsområder, siger Morten Wagner.

Der går ikke en uge uden, at Freeway får et projekt præsenteret med en forespørgsel om, om Dating.dk-stifterne vil investere i det, oplyser Morten Wagner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS