Advokatnævn: Røffel til Antipiratgruppen

Antipiratgruppens talsmand, Torben Steffensen, har fået en irettesættelse af Advokatnævnet for sin opførsel over for Keld Bach, der skrev om det kontroversielle Grey Album på sin hjemmeside. Advokatnævnet mener, at Torben Steffensen har tilsidesat god advokatskik.

Advokat Torben Steffensen fra advokatfirmaet Johan Schlüter tilsidesatte god skik, da han i februar 2004 sendte et truende brev fra Antipiratgruppen til weblog-ejeren Keld Bach.

Sådan lyder afgørelsen fra Advokatnævnet, der har taget stilling til en klage fra Keld Bach.

Keld Bach var en af flere, som af Antipiratgruppen blev beskyldt for at linke til sider, hvorfra musikalbummet Grey Album kunne hentes.

Glemte at redegøre for forskel

I brevet glemte advokat Torben Steffensen dog at gøre rede for forskellen mellem links direkte til albummet, også kaldet dybe links, og links til andre sider, hvorfra man selv kunne klikke sig videre til albummet.

Samtidig betingede Torben Steffensen på Antipiratgruppens vegne, at Keld Bach skulle skrive under på, at han var skyldig i noget ulovligt, hvis sagen skulle afsluttes.

- Han er derved gået videre, end hvad berettiget varetagelse af klientens interesser har tilsagt, skriver Advokatnævnet i sin afgørelse.

Retsplejeloven § 147 c, stk. 1

Finder Advokatnævnet, at en advokat eller et advokatselskab har tilsidesat pligter, der følger af denne lov eller forskrifter fastsat i medfør af loven, kan det tildele advokaten eller advokatselskabet en advarsel eller irettesættelse eller pålægge vedkommende eller selskabet en bøde på indtil 200.000 kr.

De to forhold har nu fået Advokatnævnet til at tildele en irettesættelse til Torben Steffensen i medfør af retsplejelovens paragraf 147 c, stk. 1. Det oplyses på hjemmesiden for Keld Bach, der i sin tid tog initiativet til at indklage antipiraterne for Advokatnævnet.

Næsen til Torben Steffensen får ikke nødvendigvis nogen konsekvens. Hos Advokatnævnet oplyser man, at en irettesættelse ved en ny sag i Advokatnævnet dog kan få gentagelsesvirkning.

Antipiratgruppens mand siden 2002

Advokatfirmaet Johan Schlüter har siden slutningen af 2002 varetaget interesserne for Antipiratgruppen, hvis medlemmer tæller IFPI Danmark, Foreningen af Danske Videogramdistributører, KODA og Dansk Musiker Forbund.

Advokatfirmaet overtog den gang Antipiratgruppen fra advokatfirmaet Bech-Bruun Dragsted, der blev beskyldt for ikke at gå i tilstrækkelig dialog.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Torben Steffensen eller advokatfirmaet Johan Schlüter. Torben Steffensen har nu fire uger til anke Advokatnævnets afgørelse til Østre Landsret.

Relevante link

Afgørelsen fra Advokatnævnet på Keld Bachs hjemmeside

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S