Synkron forventer, at selskabets norske afdeling giver overskud i år, og det skal et portalsamarbejde med IBM og SAP hjælpe til med.
? Portalsamarbejdet som sådan er ikke nyt, men det er nyt, at vi lancerer det også i Norge via vores norske samarbejdspartnere, fortæller Thomas Marschall, administrerende direktør, Synkron.
Blandt samarbejdspartnerne er det IBM-ejede konsulenthus R5, Cap Gemini og Ementor.
Administrerer indholdet
Synkron er leverandør af Content Management Systemer, der holder styr på og administrerer indholdet af en hjemmeside, et extra- eller et intranet.
- For IBM's vedkommende integrerer vi til deres Websphere-portalprodukt og for SAP gælder det SAP Portal, siger Thomas Marschall.
Ifølge Thomas Marschall er Synkron den eneste virksomhed i Norden, der kan levere en cms-løsning (Content Management System) integreret i en portalløsning, men den påstand holder ikke ifølge Janus Boye direktør for konsulentfirmaet Boye IT.
- Synkron er langt fra den eneste virksomhed, der kan levere en cms-løsning integreret i en portalløsning. Det kan også blandt andet de store som IBM, Microsoft og BEA og de mindre lokale som for eksempel Enonic, Escenic og Episerver, siger Janus Boye.
Målgruppen er?
Målgruppen er for SAP-delens vedkommende de SAP-kunder, der har eller har planer om at iværksætte SAP Portal-projekt.
Synkron, der blev etableret i 1997, kom sidste år ud med et underskud på knap 46.000 kroner ud af en omsætning på godt 25 millioner.
? I år forventer vi at nå overskud både i Norge og i moderselskabet., siger Thomas Marschall.
I stedet for at skubbe udgifterne til udviklingsprojekter foran sig, tager Synkron omkostningen med det samme over driften.