Spilkæder i milliardfusion vil erobre Europa

De to største spilkæder i USA, Gamestop og Electronics Boutique, er på vej mod en fusion til en værdi af otte milliarder kroner, der skal skabe verdens største forhandler af spil. Målet er at indtage Europa, hvor Electronics Boutique i forvejen er til stede i Danmark med omkring 20 butikker.

Konkurrencen om salget af spil og spiludstyr til pc og spilkonsoller ser ud til at blive skærpet yderligere med en fusion mellem USA's to største spilkæder, Gamestop og Electronics Boutique.

Der er tale om, at Gamestop med 1.800 butikker er villig til at betale omkring otte milliarder kroner for at overtage Electronics Boutique, der har 2.000 butikker og er langt bedre repræsenteret uden for USA.

Electronics Boutique er også til stede i Danmark, hvor selskabet siden 2001 er vokset til omkring 20 butikker under navnet EB Games og sidste år forventede en omsætning på 130 millioner kroner.

Sidste år fik kæden dog konkurrence af britiske Game Group, der åbnede flere butikker i Danmark.

Netop Game bliver den store konkurrent i Europa for fusionen mellem Gamestop og Electronics Boutique. Game er den største deciderede spilkæde i Europa, mens begge de amerikanske selskaber har annonceret vækst og nye butikker på denne side af Atlanten.

For få uger siden informerede Game selv børsen i London om, at selskabet var i forhandlinger om et muligt salg, men ifølge nyhedstjenesten Gamesindustry.biz er der ikke kommet noget ud af de forhandlinger.

Game er dog ikke den eneste konkurrent for den kommende fusion. I USA sidder Wal-Mart og Best Buy på store dele af det voksende marked for salg af spil og spiludstyr.

De amerikanske konkurrencemyndigheder skal nu tage stilling til fusionen, men det ventes ikke at blive en hindring, fordi det fusionerede selskab kun vil få en markedsandel på omkring 22 procent af det samlede marked.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job