Hårdt arbejde og held bag Bording-plus

Efter konstante tab siden 2000 har Bording Data i 2004 fået millionoverskud. Baggrunden er fokus på strategi og kompetencer, og så sparer Bording en masse penge ved at lægge administrationen ud i et selvstændigt selskab i samarbejde med Schilling Data.

Bording Data har forbedret resultatet før skat med 6,6 millioner kroner fra 2003 til 2004. Årsagen er en blanding af held, nye produkter og skarpt fokus på de strategiske kunder og kompetencer.

- Og så har vi outsourcet administrationen. Vi har etableret et fælles administrationsselskab med it-firmaet Schilling og halverer på den måde omkostningerne, siger Ernst Lykke Nielsen, administrerende direktør, Bording Data.

Heldet består ifølge direktøren i, at det i 2004 er lykkedes at kapre en håndfuld nye kunder, der på bedste vis komplementerer de eksisterende.

Det skal hænge sammen

- Flere og flere virksomheder er interesseret i løsninger, der hænger sammen, og som kan kommunikere med omverdenen. For eksempel stiller det offentlige nu krav om, at virksomheder skal kunne sende fakturaer elektronisk, og den opgave ligger lige til højrebenet for os, siger Ernst Lykke Nielsen.

Et af de nye produkter, der er blevet udviklet i 2004, er Rute 2, der giver virksomheder mulighed for at udveksle ordrer, ordrebekræftelser, fakturaer og lignende elektronisk, uden selv at skulle investere i værktøjer til transformering og transport af færdigformaterede data.

Bording Data A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning64,259,0
Driftsresultat2,3-4,4
Resultat før skat 2,2-4,5
Resultat1,5-3,1
Egenkapital3,82,3
Antal ansatte6569
- Uanset om dokumenter kommer ind i oioxml-, pdf- eller papir-format, så transformerer Rute 2 til det rigtige format og sender dokumentet videre gennem systemet, siger Ernst Lykke Nielsen.

Bording Data henter mere end halvdelen af sin omsætning på 64 millioner kroner hos kunder i detailhandlen, hvor der kører mange engros-, logistik- og kasseterminal-løsninger hos eksempelvis købmandskæden Edeka og ISO og byggemarkedskæden Bauhus.

Tilfreds med 2004-resultat

Markedet udvikler sig positivt for Bording Datas produkter, men direktøren er tilfreds, hvis det lykkes for virksomheden at fastholde et overskud i 2005 svarende til det i 2004.

- Nu skal vi konsolidere forretningen og fintune produkterne og organisationen og så videre derfra. Den slags koster penge, og jeg vil være tilfreds, hvis vi kan ramme det samme overskud før skat som i 2004, siger Ernst Lykke Nielsen.

Bording, der sidste år havde 65 medarbejdere, er nu oppe på 72 ansatte.

Strid om kildekode

Bording Data er også blandet ind i en sag, der for nylig blev anket til Højesteret.

Det er køle- og frysehuskæden Claus Sørensen, der har rettet i kildekoden til et Bording-system. Vestre Landsret afsagde i marts en dom, der indebar, at selskabet skal betale 1,6 millioner kroner i erstatning til Bording Data for uberettiget brug af kildekoden.

Det er den dom, der nu er anket til Højesteret.

- Vi forventer klart at vinde den sag, siger Ernst Lykke Nielsen.

Forbuddet mod at overdrage rettigheder til tredjemand er en begrænsning, der findes i stort set alle softwarekontrakter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere