Nu er det officielt: Atea overtager stor million-forretning fra KMD

Efter mange måneders ventetid er Ateas køb af KMD’s forretning for hardware- og standardsoftware blevet godkendt af myndighederne.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Aftalen blev sådan set allerede underskrevet i marts.

Men først nu har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt Ateas opkøb af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning , som hvert år omsætter for et trecifret millionbeløb.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Ateas administrerende direktør Kathrine Forsberg glæder sig over, at købet nu er afsluttet.

”Aftalen har været længe undervejs, så det er rigtig dejligt, at vi nu kan sætte et punktum for overtagelsen af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning. Vi er mere end klar til at tage imod vores nye kollegaer og ikke mindst de kunder, som flytter med aftalen. Jeg er sikker på, at kunderne vil opleve mere værdi af samarbejdet, da vi også kan supplere med blandt andet vores konsulent- og managed services-forretning,” oplyser hun i en pressemeddelelse.

Klassisk forhandler-forretning

KMD-forretningen som Atea nu overtager er en klassisk forhandler-forretning, som blandt andet beskæftiger sig med at sælge hardware som pc’er, servere, netværksudstyr og meget andet, mens det på softwaresiden drejer sig om eksempelvis kontorsoftware og sikkerhedsløsninger.

I forbindelse med aftalen overtager Atea også 17 medarbejdere, og hos KMD glæder vicedirektør Torben Mols sig over, at de ansætter nu er sikret en ny arbejdsgiver.

“Vi er glade for, at vi kan lukke handlen med Atea. Aftalen er en fordel for vores kunder, for KMD og ikke mindst for de medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Frasalget er en del af KMDs strategi om i højere grad fokusere på egenudviklet software fremfor standard-software.

“I KMD vil vi fremover gerne koncentrere os om den software, vi selv udvikler samt omkringliggende it-services. Det er her, vi gerne vil vokse i både Danmark og i udlandet. Vi ønsker god vind til Atea med forretningsområdet og alle de dygtige medarbejdere og gode kunder, der følger med,” lyder det desuden fra Torben Mols.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S