Nu er det officielt: Atea overtager stor million-forretning fra KMD

Efter mange måneders ventetid er Ateas køb af KMD’s forretning for hardware- og standardsoftware blevet godkendt af myndighederne.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Aftalen blev sådan set allerede underskrevet i marts.

Men først nu har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt Ateas opkøb af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning , som hvert år omsætter for et trecifret millionbeløb.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Ateas administrerende direktør Kathrine Forsberg glæder sig over, at købet nu er afsluttet.

”Aftalen har været længe undervejs, så det er rigtig dejligt, at vi nu kan sætte et punktum for overtagelsen af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning. Vi er mere end klar til at tage imod vores nye kollegaer og ikke mindst de kunder, som flytter med aftalen. Jeg er sikker på, at kunderne vil opleve mere værdi af samarbejdet, da vi også kan supplere med blandt andet vores konsulent- og managed services-forretning,” oplyser hun i en pressemeddelelse.

Klassisk forhandler-forretning

KMD-forretningen som Atea nu overtager er en klassisk forhandler-forretning, som blandt andet beskæftiger sig med at sælge hardware som pc’er, servere, netværksudstyr og meget andet, mens det på softwaresiden drejer sig om eksempelvis kontorsoftware og sikkerhedsløsninger.

I forbindelse med aftalen overtager Atea også 17 medarbejdere, og hos KMD glæder vicedirektør Torben Mols sig over, at de ansætter nu er sikret en ny arbejdsgiver.

“Vi er glade for, at vi kan lukke handlen med Atea. Aftalen er en fordel for vores kunder, for KMD og ikke mindst for de medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Frasalget er en del af KMDs strategi om i højere grad fokusere på egenudviklet software fremfor standard-software.

“I KMD vil vi fremover gerne koncentrere os om den software, vi selv udvikler samt omkringliggende it-services. Det er her, vi gerne vil vokse i både Danmark og i udlandet. Vi ønsker god vind til Atea med forretningsområdet og alle de dygtige medarbejdere og gode kunder, der følger med,” lyder det desuden fra Torben Mols.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S