Nu er det officielt: Atea overtager stor million-forretning fra KMD

Efter mange måneders ventetid er Ateas køb af KMD’s forretning for hardware- og standardsoftware blevet godkendt af myndighederne.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Aftalen blev sådan set allerede underskrevet i marts.

Men først nu har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen godkendt Ateas opkøb af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning , som hvert år omsætter for et trecifret millionbeløb.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Ateas administrerende direktør Kathrine Forsberg glæder sig over, at købet nu er afsluttet.

”Aftalen har været længe undervejs, så det er rigtig dejligt, at vi nu kan sætte et punktum for overtagelsen af KMD’s hardware- og standardsoftwareforretning. Vi er mere end klar til at tage imod vores nye kollegaer og ikke mindst de kunder, som flytter med aftalen. Jeg er sikker på, at kunderne vil opleve mere værdi af samarbejdet, da vi også kan supplere med blandt andet vores konsulent- og managed services-forretning,” oplyser hun i en pressemeddelelse.

Klassisk forhandler-forretning

KMD-forretningen som Atea nu overtager er en klassisk forhandler-forretning, som blandt andet beskæftiger sig med at sælge hardware som pc’er, servere, netværksudstyr og meget andet, mens det på softwaresiden drejer sig om eksempelvis kontorsoftware og sikkerhedsløsninger.

I forbindelse med aftalen overtager Atea også 17 medarbejdere, og hos KMD glæder vicedirektør Torben Mols sig over, at de ansætter nu er sikret en ny arbejdsgiver.

“Vi er glade for, at vi kan lukke handlen med Atea. Aftalen er en fordel for vores kunder, for KMD og ikke mindst for de medarbejdere, der nu får ny arbejdsgiver,” siger han ifølge pressemeddelelsen.

Frasalget er en del af KMDs strategi om i højere grad fokusere på egenudviklet software fremfor standard-software.

“I KMD vil vi fremover gerne koncentrere os om den software, vi selv udvikler samt omkringliggende it-services. Det er her, vi gerne vil vokse i både Danmark og i udlandet. Vi ønsker god vind til Atea med forretningsområdet og alle de dygtige medarbejdere og gode kunder, der følger med,” lyder det desuden fra Torben Mols.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS