"For to år siden handlede det om at bygge noget, der kunne holde i 20 år, men nu er det vigtigt for os at lave noget lynhurtigt"

"Agile teams har haft den luksus, at det måtte tage den tid, det tog, og så blev kvaliteten meget høj, fordi de fleste agile teams af natur bygger bedre kvalitet, end de gør det hurtigt."

Artikel top billede

(Foto: Kristian Holm)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Søren Kofoed Weeke mener, at der er behov for tydelig kommunikation til de agile teams især i krisetider
460
2:30 min
Det agile har været med til at skabe en erkendelse af, at et it-projekt er en kollektiv proces, som vi bygger sammen. Men vi har længe været udfordret på gevinstrealisering.

Det er ikke blevet talt ordentligt ind i det agile.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

Region Sjælland

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S