"For to år siden handlede det om at bygge noget, der kunne holde i 20 år, men nu er det vigtigt for os at lave noget lynhurtigt"

"Agile teams har haft den luksus, at det måtte tage den tid, det tog, og så blev kvaliteten meget høj, fordi de fleste agile teams af natur bygger bedre kvalitet, end de gør det hurtigt."

Artikel top billede

(Foto: Kristian Holm)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Søren Kofoed Weeke mener, at der er behov for tydelig kommunikation til de agile teams især i krisetider
460
2:30 min
Det agile har været med til at skabe en erkendelse af, at et it-projekt er en kollektiv proces, som vi bygger sammen. Men vi har længe været udfordret på gevinstrealisering.

Det er ikke blevet talt ordentligt ind i det agile.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S