Broadcoms milliardopkøb af VMware møder ny stor forhindring

Broadcoms kæmpemæssige milliardopkøb af VMware skal nu også undersøges grundigt af EU’s konkurrencemyndigheder. I forvejen er Den britiske konkurrencemyndighed i færd med at undersøge handlen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske chipproducent Broadcoms opkøb af VMware, som blev annonceret i maj måned og er den næststørste virksomhedshandel i verden i 2022, møder nu endnu et stort bump på vejen.

EU’s konkurrencemyndigheder har sat gang i en fuldskala-undersøgelse af handlen, skriver Reuters.

I forvejen er handlen til godt 440 milliarder kroner ved at blive undersøgt af de britiske konkurrencemyndigeheder.

Handlen er Broadcoms forsøg på at sprede forretningen til også at omfatte virksomhedssoftware.

Ifølge Reuters har Broadcom selv bedt om en hurtig EU-godkendelse af handlen, men ifølge Reuters kilder er det sædvanligt, at EU indleder en fuldskala undersøgelse, hvis selskabet bag handlen ikke leverer tilstrækkeligt overbevisende argumenter.

Sådan en undersøgelse tager fire måneder, når først de indledende undersøgelser er afsluttet, hvilket ventes at ske 20. december.

Broadcom siger til Reuters, at selskabet havde ventet den type undersøgelse, men at man regner med at kunne gennemføre handlen i 2023.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job