Broadcoms milliardopkøb af VMware møder ny stor forhindring

Broadcoms kæmpemæssige milliardopkøb af VMware skal nu også undersøges grundigt af EU’s konkurrencemyndigheder. I forvejen er Den britiske konkurrencemyndighed i færd med at undersøge handlen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske chipproducent Broadcoms opkøb af VMware, som blev annonceret i maj måned og er den næststørste virksomhedshandel i verden i 2022, møder nu endnu et stort bump på vejen.

EU’s konkurrencemyndigheder har sat gang i en fuldskala-undersøgelse af handlen, skriver Reuters.

I forvejen er handlen til godt 440 milliarder kroner ved at blive undersøgt af de britiske konkurrencemyndigeheder.

Handlen er Broadcoms forsøg på at sprede forretningen til også at omfatte virksomhedssoftware.

Ifølge Reuters har Broadcom selv bedt om en hurtig EU-godkendelse af handlen, men ifølge Reuters kilder er det sædvanligt, at EU indleder en fuldskala undersøgelse, hvis selskabet bag handlen ikke leverer tilstrækkeligt overbevisende argumenter.

Sådan en undersøgelse tager fire måneder, når først de indledende undersøgelser er afsluttet, hvilket ventes at ske 20. december.

Broadcom siger til Reuters, at selskabet havde ventet den type undersøgelse, men at man regner med at kunne gennemføre handlen i 2023.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S