Broadcoms milliardopkøb af VMware møder ny stor forhindring

Broadcoms kæmpemæssige milliardopkøb af VMware skal nu også undersøges grundigt af EU’s konkurrencemyndigheder. I forvejen er Den britiske konkurrencemyndighed i færd med at undersøge handlen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske chipproducent Broadcoms opkøb af VMware, som blev annonceret i maj måned og er den næststørste virksomhedshandel i verden i 2022, møder nu endnu et stort bump på vejen.

EU’s konkurrencemyndigheder har sat gang i en fuldskala-undersøgelse af handlen, skriver Reuters.

I forvejen er handlen til godt 440 milliarder kroner ved at blive undersøgt af de britiske konkurrencemyndigeheder.

Handlen er Broadcoms forsøg på at sprede forretningen til også at omfatte virksomhedssoftware.

Ifølge Reuters har Broadcom selv bedt om en hurtig EU-godkendelse af handlen, men ifølge Reuters kilder er det sædvanligt, at EU indleder en fuldskala undersøgelse, hvis selskabet bag handlen ikke leverer tilstrækkeligt overbevisende argumenter.

Sådan en undersøgelse tager fire måneder, når først de indledende undersøgelser er afsluttet, hvilket ventes at ske 20. december.

Broadcom siger til Reuters, at selskabet havde ventet den type undersøgelse, men at man regner med at kunne gennemføre handlen i 2023.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job