Broadcoms milliardopkøb af VMware møder ny stor forhindring

Broadcoms kæmpemæssige milliardopkøb af VMware skal nu også undersøges grundigt af EU’s konkurrencemyndigheder. I forvejen er Den britiske konkurrencemyndighed i færd med at undersøge handlen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske chipproducent Broadcoms opkøb af VMware, som blev annonceret i maj måned og er den næststørste virksomhedshandel i verden i 2022, møder nu endnu et stort bump på vejen.

EU’s konkurrencemyndigheder har sat gang i en fuldskala-undersøgelse af handlen, skriver Reuters.

I forvejen er handlen til godt 440 milliarder kroner ved at blive undersøgt af de britiske konkurrencemyndigeheder.

Handlen er Broadcoms forsøg på at sprede forretningen til også at omfatte virksomhedssoftware.

Ifølge Reuters har Broadcom selv bedt om en hurtig EU-godkendelse af handlen, men ifølge Reuters kilder er det sædvanligt, at EU indleder en fuldskala undersøgelse, hvis selskabet bag handlen ikke leverer tilstrækkeligt overbevisende argumenter.

Sådan en undersøgelse tager fire måneder, når først de indledende undersøgelser er afsluttet, hvilket ventes at ske 20. december.

Broadcom siger til Reuters, at selskabet havde ventet den type undersøgelse, men at man regner med at kunne gennemføre handlen i 2023.

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse