Bornholmsk fiberejer giver adgang til at sælge internet og tv til 17.000 kunder

Bornfiber åbner nu sit fibernet gennem OpenNet og giver dermed andre internet- og tv-udbydere mulighed for at sælge produkter til næsten 17.000 adresser på Bornholm.

Artikel top billede

Uffe Nielsen, direktør i Bornfiber (tv.) og Henrik Møller Nielsen, direktør i OpenNet (Foto: OpenNet)

Bornfiber har indgået en samarbejdsaftale med OpenNet og åbner dermed sit fibernet med 17.000 adresser for nye internet- og tv-udbydere.

Fiberselskabet er i dag selv den eneste udbyder på sit fibernet, og udbyder her internet- og TV fra Waoo-brandet.

“Bornfiber har været til stede med fibernet på Bornholm siden 2015. Siden har vi investeret massivt i at etablere fibernet på Bornholm, og nu dækker vi 8 ud af 10 adresser på øen med fiber. Det er vi stolte af, og vi ser frem til at endnu flere bornholmere kan få glæde af vores net, når vi åbner nettet på Bornholm for andre udbydere”, siger Uffe Nielsen, direktør i Bornfiber.

Åbningen af fibernettet sker via OpenNets brancheplatform

“Vi vil gerne gøre det nemt og attraktivt for andre udbydere at komme ind på vores infrastruktur, siger Uffe Nielsen.

10. fibernet i OpenNet-samarbejdet

Bornfiber er den 10. fibernetejer, der vælger at åbne sit net ved hjælp af OpenNets platform.

Når Bornfibers net åbnes op for andre udbydere, er en fuld åbning af de danske fibernet tæt på at være en realitet. Det er en markant udvikling i forhold til for blot fire år siden, hvor de fleste danske fibernet var lukkede net, og kunderne kun havde én udbyder at vælge imellem.

"Vi blev etableret i 2018 ud fra et ønske om at åbne fibernettene i Danmark ved at skabe en samarbejdsmodel, som gør det nemt for alle parter. Det er høj grad lykkedes, og for os er det en stor milepæl at få Bornfiber ombord som den 10. fibernetejer på vores platform", siger Henrik Møller Nielsen, som er direktør i OpenNet.

Første skridt på vejen til et åbent fibernet på Bornholm er aftalen med OpenNet. Herefter kan interesserede udbydere indgå samarbejdsaftaler med Bornfiber og forventeligt begynde at sælge deres produkter på nettet i løbet af efteråret 2023.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S