Opsigtsvækkende ændring på Twitter: Elon Musk forbyder links til konkurrenter

I fremtiden bliver det forbudt at linke til visse konkurrerende sociale medier på Twitter, meddeler det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Mens store dele af verden sad klinet til tv’et og så VM-finalen i fodbold mellem Argentina og Frankrig gå i både forlænget spilletid og straffesparks-konkurrence, lancerede det sociale medie Twitter, der tidligere på året blev opkøbt af Elon Musk, en opsigtsvækkende ændring i sine retningslinjer.

Ifølge de nye retningslinjer bliver det nu helt forbudt at linke fra Twitter til en række andre sociale medier ligesom at brugerne heller ikke kan henvise til deres brugernavne på konkurrende medier

“Vi anerkender at mange af vores brugere er aktive på andre sociale platforme, men vi vil ikke længere tillade gratis promovering af visse sociale medie-platforme på Twitter,” bliver det oplyst i et tweet fra Twitter Support.

Facebook og Trump bliver ramt

I de nye retningslinjer nævner Twitter helt konkret, at det gælder for Facebook, Instagram, Post, Tribel, Nostr samt Donald Trumps sociale medie Truth Social.

Dermed kan brugerne risikere at få lukket deres konto, hvis de i deres profil-bio eksempelvis nævner deres Instagram-konto eller opfordrer en person til at finde dem på Facebook.

Opdatering: Twitter lader til at trække i land, når det gælder de nye retningslinjer. Twitter Support har slettet de tweets, hvor de nye retningslinjer bliver offentliggjort, og samtidg er Elon Musk ude med en undskyldning forløbet omkring de nye retningslinjer.

"I fremtiden vil der være en afstemning om nye større politik-ændringer på Twitter. Jeg undskylder. Det vil ikke ske igen," skriver han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S