Opsigtsvækkende ændring på Twitter: Elon Musk forbyder links til konkurrenter

I fremtiden bliver det forbudt at linke til visse konkurrerende sociale medier på Twitter, meddeler det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Mens store dele af verden sad klinet til tv’et og så VM-finalen i fodbold mellem Argentina og Frankrig gå i både forlænget spilletid og straffesparks-konkurrence, lancerede det sociale medie Twitter, der tidligere på året blev opkøbt af Elon Musk, en opsigtsvækkende ændring i sine retningslinjer.

Ifølge de nye retningslinjer bliver det nu helt forbudt at linke fra Twitter til en række andre sociale medier ligesom at brugerne heller ikke kan henvise til deres brugernavne på konkurrende medier

“Vi anerkender at mange af vores brugere er aktive på andre sociale platforme, men vi vil ikke længere tillade gratis promovering af visse sociale medie-platforme på Twitter,” bliver det oplyst i et tweet fra Twitter Support.

Facebook og Trump bliver ramt

I de nye retningslinjer nævner Twitter helt konkret, at det gælder for Facebook, Instagram, Post, Tribel, Nostr samt Donald Trumps sociale medie Truth Social.

Dermed kan brugerne risikere at få lukket deres konto, hvis de i deres profil-bio eksempelvis nævner deres Instagram-konto eller opfordrer en person til at finde dem på Facebook.

Opdatering: Twitter lader til at trække i land, når det gælder de nye retningslinjer. Twitter Support har slettet de tweets, hvor de nye retningslinjer bliver offentliggjort, og samtidg er Elon Musk ude med en undskyldning forløbet omkring de nye retningslinjer.

"I fremtiden vil der være en afstemning om nye større politik-ændringer på Twitter. Jeg undskylder. Det vil ikke ske igen," skriver han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse