Opsigtsvækkende ændring på Twitter: Elon Musk forbyder links til konkurrenter

I fremtiden bliver det forbudt at linke til visse konkurrerende sociale medier på Twitter, meddeler det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Mens store dele af verden sad klinet til tv’et og så VM-finalen i fodbold mellem Argentina og Frankrig gå i både forlænget spilletid og straffesparks-konkurrence, lancerede det sociale medie Twitter, der tidligere på året blev opkøbt af Elon Musk, en opsigtsvækkende ændring i sine retningslinjer.

Ifølge de nye retningslinjer bliver det nu helt forbudt at linke fra Twitter til en række andre sociale medier ligesom at brugerne heller ikke kan henvise til deres brugernavne på konkurrende medier

“Vi anerkender at mange af vores brugere er aktive på andre sociale platforme, men vi vil ikke længere tillade gratis promovering af visse sociale medie-platforme på Twitter,” bliver det oplyst i et tweet fra Twitter Support.

Facebook og Trump bliver ramt

I de nye retningslinjer nævner Twitter helt konkret, at det gælder for Facebook, Instagram, Post, Tribel, Nostr samt Donald Trumps sociale medie Truth Social.

Dermed kan brugerne risikere at få lukket deres konto, hvis de i deres profil-bio eksempelvis nævner deres Instagram-konto eller opfordrer en person til at finde dem på Facebook.

Opdatering: Twitter lader til at trække i land, når det gælder de nye retningslinjer. Twitter Support har slettet de tweets, hvor de nye retningslinjer bliver offentliggjort, og samtidg er Elon Musk ude med en undskyldning forløbet omkring de nye retningslinjer.

"I fremtiden vil der være en afstemning om nye større politik-ændringer på Twitter. Jeg undskylder. Det vil ikke ske igen," skriver han.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S