Opsigtsvækkende ændring på Twitter: Elon Musk forbyder links til konkurrenter

I fremtiden bliver det forbudt at linke til visse konkurrerende sociale medier på Twitter, meddeler det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Mens store dele af verden sad klinet til tv’et og så VM-finalen i fodbold mellem Argentina og Frankrig gå i både forlænget spilletid og straffesparks-konkurrence, lancerede det sociale medie Twitter, der tidligere på året blev opkøbt af Elon Musk, en opsigtsvækkende ændring i sine retningslinjer.

Ifølge de nye retningslinjer bliver det nu helt forbudt at linke fra Twitter til en række andre sociale medier ligesom at brugerne heller ikke kan henvise til deres brugernavne på konkurrende medier

“Vi anerkender at mange af vores brugere er aktive på andre sociale platforme, men vi vil ikke længere tillade gratis promovering af visse sociale medie-platforme på Twitter,” bliver det oplyst i et tweet fra Twitter Support.

Facebook og Trump bliver ramt

I de nye retningslinjer nævner Twitter helt konkret, at det gælder for Facebook, Instagram, Post, Tribel, Nostr samt Donald Trumps sociale medie Truth Social.

Dermed kan brugerne risikere at få lukket deres konto, hvis de i deres profil-bio eksempelvis nævner deres Instagram-konto eller opfordrer en person til at finde dem på Facebook.

Opdatering: Twitter lader til at trække i land, når det gælder de nye retningslinjer. Twitter Support har slettet de tweets, hvor de nye retningslinjer bliver offentliggjort, og samtidg er Elon Musk ude med en undskyldning forløbet omkring de nye retningslinjer.

"I fremtiden vil der være en afstemning om nye større politik-ændringer på Twitter. Jeg undskylder. Det vil ikke ske igen," skriver han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub