Elon Musk satte sin fremtid til afstemning – nu kan han være fortid som Twitter-topchef

Meget tyder på, at Elon Musks dage som topchef for Twitter er talte.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Siden Elon Musk i oktober indtog posten som topchef for Twitter, har han haft den selvopfundne titel "chief twit".

Men den titel kan meget snart høre fortiden til.

For i kølvandet på en kaotisk, kontroversiel og stærkt kritiseret regelændring på platformen, der betød, at Twitter vil forbyde at brugerne linker eller henviser til profiler på andre sociale medier, valgte han at lægge sin fremtid som Twitter-boss i hænderne på brugerne.

“Skal jeg træde tilbage som chef for Twitter? Jeg vil rette mig efter resultatet af denne afstemning,” skrev han på Twitter.

Flertal vil af med Musk

Afstemningen der løb i 12 timer er netop afsluttet, og den viser, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Hvis Elon Musk vælger at holde ord og stoppe som topchef, så er det et åbent spørgsmål, hvem der kommer til at tage over efter ham.

“Ingen af dem som vil have jobbet, vil være i stand til at holde Twitter i live. Der er ingen afløser,” skriver Elon Musk i et svar til anden bruger.

Elon Musk står også i spidsen for Tesla og Space X, og ifølge amerikanske medier fik resultatet af afstemningen Tesla-aktier til at stige børsen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS