Elon Musk satte sin fremtid til afstemning – nu kan han være fortid som Twitter-topchef

Meget tyder på, at Elon Musks dage som topchef for Twitter er talte.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Siden Elon Musk i oktober indtog posten som topchef for Twitter, har han haft den selvopfundne titel "chief twit".

Men den titel kan meget snart høre fortiden til.

For i kølvandet på en kaotisk, kontroversiel og stærkt kritiseret regelændring på platformen, der betød, at Twitter vil forbyde at brugerne linker eller henviser til profiler på andre sociale medier, valgte han at lægge sin fremtid som Twitter-boss i hænderne på brugerne.

“Skal jeg træde tilbage som chef for Twitter? Jeg vil rette mig efter resultatet af denne afstemning,” skrev han på Twitter.

Flertal vil af med Musk

Afstemningen der løb i 12 timer er netop afsluttet, og den viser, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Hvis Elon Musk vælger at holde ord og stoppe som topchef, så er det et åbent spørgsmål, hvem der kommer til at tage over efter ham.

“Ingen af dem som vil have jobbet, vil være i stand til at holde Twitter i live. Der er ingen afløser,” skriver Elon Musk i et svar til anden bruger.

Elon Musk står også i spidsen for Tesla og Space X, og ifølge amerikanske medier fik resultatet af afstemningen Tesla-aktier til at stige børsen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos