Elon Musk satte sin fremtid til afstemning – nu kan han være fortid som Twitter-topchef

Meget tyder på, at Elon Musks dage som topchef for Twitter er talte.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Siden Elon Musk i oktober indtog posten som topchef for Twitter, har han haft den selvopfundne titel "chief twit".

Men den titel kan meget snart høre fortiden til.

For i kølvandet på en kaotisk, kontroversiel og stærkt kritiseret regelændring på platformen, der betød, at Twitter vil forbyde at brugerne linker eller henviser til profiler på andre sociale medier, valgte han at lægge sin fremtid som Twitter-boss i hænderne på brugerne.

“Skal jeg træde tilbage som chef for Twitter? Jeg vil rette mig efter resultatet af denne afstemning,” skrev han på Twitter.

Flertal vil af med Musk

Afstemningen der løb i 12 timer er netop afsluttet, og den viser, at 57,5 procent af brugerne stemte for at han skulle træde tilbage.

Hvis Elon Musk vælger at holde ord og stoppe som topchef, så er det et åbent spørgsmål, hvem der kommer til at tage over efter ham.

“Ingen af dem som vil have jobbet, vil være i stand til at holde Twitter i live. Der er ingen afløser,” skriver Elon Musk i et svar til anden bruger.

Elon Musk står også i spidsen for Tesla og Space X, og ifølge amerikanske medier fik resultatet af afstemningen Tesla-aktier til at stige børsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen