Amazon indgår aftale med EU om at afslutte anti-monopolslagsmål og undgår bøder

Tech-gigant og verdens største netbutik Amazon er gået med til at foretage ændringer, der vil vare i op til syv år efter EU-krav, der skal hjælpe mindre sælgere på virksomhedens salgsplatform.

Artikel top billede

Der er tale om to sager om monopol, som tech-giganten Amazon og EU nu er blevet enige om at lægge bag sig, efter der blev opnået et forlig.

Sagerne handlede om anklager, der var rettet mod Amazons behandling af tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Det skriver det amerikanske medie The Wall Street Journal.

Forliget betyder samtidig, at EU afslutter nogle af de mest komplicerede sager rettet mod et amerikansk tech-virksomhed.

Amazon kommer ikke til at betale nogen bøde i forbindelse med forliget.

Virksomheden vil dog i op til syv år være forpligtet til at leve op til de forpligtelser om at ændre bestemte forretningspraksis, som – ifølge EU’s regulatorer – skader tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Amazon vil, som en del af det indgåede forlig, give tredjepartssælgere, der benytter Amazons salgsplatform, en lige chance for at blive valgt som standardmulighed for knapperne i Amazons såkaldte ’Buy Box’ samt at kunne kvalificere sig til Prime-forsendelsesprogrammet.

’Buy box’ indeholder knapperne ’tilføj til kurv’ samt ’køb nu’ på salgsplatformen.

Samtidig har Amazon forpligtet sig til ikke at gøre brug af ikke-offentlige data om tredjepartssælgerne på Amazons salgsplatform til at konkurrere imod disse.

Dermed bliver der – i hvert fald for nu – sat et midlertidigt punktum i sagerne, der startede for to år siden, da EU rejste sine påstande mod Amazon for at have benyttet sig af ikke-offentlige oplysninger om forhandlerne til at konkurrere imod disse.

Med tiden blev også påstandene vedrørende ’Buy box’ og Prime-programmet taget med under samme sag.

Amazon siger ifølge The Wall Street Journal tirsdag, at virksomheden fortsat er uenig i flere af EU’s påstande om virksomhedens forretningspraksisser. Aftalen med EU blev – ifølge Amazon – indgået for fortsat at kunne betjene virksomhedens kunder og virksomheder i Europa.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job