Amazon indgår aftale med EU om at afslutte anti-monopolslagsmål og undgår bøder

Tech-gigant og verdens største netbutik Amazon er gået med til at foretage ændringer, der vil vare i op til syv år efter EU-krav, der skal hjælpe mindre sælgere på virksomhedens salgsplatform.

Artikel top billede

Der er tale om to sager om monopol, som tech-giganten Amazon og EU nu er blevet enige om at lægge bag sig, efter der blev opnået et forlig.

Sagerne handlede om anklager, der var rettet mod Amazons behandling af tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Det skriver det amerikanske medie The Wall Street Journal.

Forliget betyder samtidig, at EU afslutter nogle af de mest komplicerede sager rettet mod et amerikansk tech-virksomhed.

Amazon kommer ikke til at betale nogen bøde i forbindelse med forliget.

Virksomheden vil dog i op til syv år være forpligtet til at leve op til de forpligtelser om at ændre bestemte forretningspraksis, som – ifølge EU’s regulatorer – skader tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Amazon vil, som en del af det indgåede forlig, give tredjepartssælgere, der benytter Amazons salgsplatform, en lige chance for at blive valgt som standardmulighed for knapperne i Amazons såkaldte ’Buy Box’ samt at kunne kvalificere sig til Prime-forsendelsesprogrammet.

’Buy box’ indeholder knapperne ’tilføj til kurv’ samt ’køb nu’ på salgsplatformen.

Samtidig har Amazon forpligtet sig til ikke at gøre brug af ikke-offentlige data om tredjepartssælgerne på Amazons salgsplatform til at konkurrere imod disse.

Dermed bliver der – i hvert fald for nu – sat et midlertidigt punktum i sagerne, der startede for to år siden, da EU rejste sine påstande mod Amazon for at have benyttet sig af ikke-offentlige oplysninger om forhandlerne til at konkurrere imod disse.

Med tiden blev også påstandene vedrørende ’Buy box’ og Prime-programmet taget med under samme sag.

Amazon siger ifølge The Wall Street Journal tirsdag, at virksomheden fortsat er uenig i flere af EU’s påstande om virksomhedens forretningspraksisser. Aftalen med EU blev – ifølge Amazon – indgået for fortsat at kunne betjene virksomhedens kunder og virksomheder i Europa.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS