Amazon indgår aftale med EU om at afslutte anti-monopolslagsmål og undgår bøder

Tech-gigant og verdens største netbutik Amazon er gået med til at foretage ændringer, der vil vare i op til syv år efter EU-krav, der skal hjælpe mindre sælgere på virksomhedens salgsplatform.

Artikel top billede

Der er tale om to sager om monopol, som tech-giganten Amazon og EU nu er blevet enige om at lægge bag sig, efter der blev opnået et forlig.

Sagerne handlede om anklager, der var rettet mod Amazons behandling af tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Det skriver det amerikanske medie The Wall Street Journal.

Forliget betyder samtidig, at EU afslutter nogle af de mest komplicerede sager rettet mod et amerikansk tech-virksomhed.

Amazon kommer ikke til at betale nogen bøde i forbindelse med forliget.

Virksomheden vil dog i op til syv år være forpligtet til at leve op til de forpligtelser om at ændre bestemte forretningspraksis, som – ifølge EU’s regulatorer – skader tredjepartssælgere på Amazons salgsplatform.

Amazon vil, som en del af det indgåede forlig, give tredjepartssælgere, der benytter Amazons salgsplatform, en lige chance for at blive valgt som standardmulighed for knapperne i Amazons såkaldte ’Buy Box’ samt at kunne kvalificere sig til Prime-forsendelsesprogrammet.

’Buy box’ indeholder knapperne ’tilføj til kurv’ samt ’køb nu’ på salgsplatformen.

Samtidig har Amazon forpligtet sig til ikke at gøre brug af ikke-offentlige data om tredjepartssælgerne på Amazons salgsplatform til at konkurrere imod disse.

Dermed bliver der – i hvert fald for nu – sat et midlertidigt punktum i sagerne, der startede for to år siden, da EU rejste sine påstande mod Amazon for at have benyttet sig af ikke-offentlige oplysninger om forhandlerne til at konkurrere imod disse.

Med tiden blev også påstandene vedrørende ’Buy box’ og Prime-programmet taget med under samme sag.

Amazon siger ifølge The Wall Street Journal tirsdag, at virksomheden fortsat er uenig i flere af EU’s påstande om virksomhedens forretningspraksisser. Aftalen med EU blev – ifølge Amazon – indgået for fortsat at kunne betjene virksomhedens kunder og virksomheder i Europa.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S