ChatGPT var en banebrydende begivenhed i 2022 og vil komme til at præge teknologi-udviklingen på afgørende områder

Q&A: Den sidste halvdel af 2022 blev præget af en tiltagende krisestemning og lanceringen af AI-chatbotten ChatGPT. De to ting i kombination kan komme til at udgøre en perfect storm på arbejdsmarkedet i det kommende år. Her er de ting, som du bør bide mærke i fra 2022, som bød på et afgørende øjeblik i teknologi-udviklingen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor vi mener, at ChatGPT er årets mest spændende lancering.
778
4 min

Jacob Ø. Wittorff, du dækker blandt andet innovation og iværksætteri her hos Computerworld, hvilke overordnede tendenser kom ifølge dig til at præge 2022?

"Efter en række vilde år med kæmpe kapitalrunder og store opkøb er vi nu på vej mod koldere tider. Pludselig hænger venturepenge ikke længere på træerne, og det kom især til at præge anden halvdel af 2022.

Her har vi set en begyndende tendens med flere fyringsrunder og ansættelsesstop blandt startups og scaleups.


Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job