Tesla barsler med fyringsrunde og fuldt ansættelsesstop i 2023

Tesla vil fyre medarbejdere og indføre ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden. Flere kritikere giver Elon Musk skylden for, at det går så dårligt for den store elbil-producent. Han har brugt alt for meget energi på Twitter og ikke nok kræfter på Tesla, lyder det.

Artikel top billede

Elbil-giganten Tesla gør klar til endnu en omgang med fyringer i det
første kvartal af 2023.

Det beretter tech-mediet TechCrunch, der henviser til en ny rapport fra Electrek.

Den Musk-ejede bilproducent gør samtidig klar til et ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden, efter der i anden halvdel af 2022 blev åbnet for ansættelser, efter der i juni måned blev foretaget en fyringsrunde og indført et ansættelsesstop.

Meldingen om fyringerne kommer i en krisetid, hvor mange virksomheder ser ind i en usikker økonomisk fremtid, men også i kølvandet på en meget hård periode for bilgiganten, hvor Tesla har oplevet massive fald på aktiemarkedet.

Det massive fald begyndte i slut-september og start-oktober og blev endnu værre, efter Elon Musk overtog styrepinden, efter han havde købt det sociale medie for 44 milliarder kroner.

Siden da, har han og Twitter været ramt af den ene møgsag efter den anden.

Elon Musk har udtalt, at den dårlige aktiekurs skyldes et generelt problem på aktiemarkedet, der er et produkt af stigende renter og et generelt omskifteligt aktiemarked.

Kritikere peger dog på, at Musk har været distraheret og for optaget af Twitter, hvilket har været medvirkende til de dårlige tal for Tesla.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job