Tesla barsler med fyringsrunde og fuldt ansættelsesstop i 2023

Tesla vil fyre medarbejdere og indføre ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden. Flere kritikere giver Elon Musk skylden for, at det går så dårligt for den store elbil-producent. Han har brugt alt for meget energi på Twitter og ikke nok kræfter på Tesla, lyder det.

Artikel top billede

Elbil-giganten Tesla gør klar til endnu en omgang med fyringer i det
første kvartal af 2023.

Det beretter tech-mediet TechCrunch, der henviser til en ny rapport fra Electrek.

Den Musk-ejede bilproducent gør samtidig klar til et ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden, efter der i anden halvdel af 2022 blev åbnet for ansættelser, efter der i juni måned blev foretaget en fyringsrunde og indført et ansættelsesstop.

Meldingen om fyringerne kommer i en krisetid, hvor mange virksomheder ser ind i en usikker økonomisk fremtid, men også i kølvandet på en meget hård periode for bilgiganten, hvor Tesla har oplevet massive fald på aktiemarkedet.

Det massive fald begyndte i slut-september og start-oktober og blev endnu værre, efter Elon Musk overtog styrepinden, efter han havde købt det sociale medie for 44 milliarder kroner.

Siden da, har han og Twitter været ramt af den ene møgsag efter den anden.

Elon Musk har udtalt, at den dårlige aktiekurs skyldes et generelt problem på aktiemarkedet, der er et produkt af stigende renter og et generelt omskifteligt aktiemarked.

Kritikere peger dog på, at Musk har været distraheret og for optaget af Twitter, hvilket har været medvirkende til de dårlige tal for Tesla.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job