Tesla barsler med fyringsrunde og fuldt ansættelsesstop i 2023

Tesla vil fyre medarbejdere og indføre ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden. Flere kritikere giver Elon Musk skylden for, at det går så dårligt for den store elbil-producent. Han har brugt alt for meget energi på Twitter og ikke nok kræfter på Tesla, lyder det.

Artikel top billede

Elbil-giganten Tesla gør klar til endnu en omgang med fyringer i det
første kvartal af 2023.

Det beretter tech-mediet TechCrunch, der henviser til en ny rapport fra Electrek.

Den Musk-ejede bilproducent gør samtidig klar til et ansættelsesstop på tværs af hele virksomheden, efter der i anden halvdel af 2022 blev åbnet for ansættelser, efter der i juni måned blev foretaget en fyringsrunde og indført et ansættelsesstop.

Meldingen om fyringerne kommer i en krisetid, hvor mange virksomheder ser ind i en usikker økonomisk fremtid, men også i kølvandet på en meget hård periode for bilgiganten, hvor Tesla har oplevet massive fald på aktiemarkedet.

Det massive fald begyndte i slut-september og start-oktober og blev endnu værre, efter Elon Musk overtog styrepinden, efter han havde købt det sociale medie for 44 milliarder kroner.

Siden da, har han og Twitter været ramt af den ene møgsag efter den anden.

Elon Musk har udtalt, at den dårlige aktiekurs skyldes et generelt problem på aktiemarkedet, der er et produkt af stigende renter og et generelt omskifteligt aktiemarked.

Kritikere peger dog på, at Musk har været distraheret og for optaget af Twitter, hvilket har været medvirkende til de dårlige tal for Tesla.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S