Elon Musk på vej med nye massefyringer: Tesla siger nu farvel til tusindvis af medarbejdere

Elbilsproducenten Tesla har annonceret en kæmpemæssig fyringsrunde, der skal sikre selskabet en mere rentabel produktion.

Artikel top billede

Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor (Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Tesla nedlægger tusindvis af job i et forsøg på at gøre produktionen af sin seneste bil, Model 3, mere rentabel. Det har Tesla netop meddelt.

I alt kommer Tesla til at nedlægge syv procent af stillingerne i selskabet, der før dagens fyringsrunde havde cirka 45.000 ansatte.

Det er blot syv måneder siden, at Tesla sidst gennemførte en omfattende fyringsrunde. I juni fyrede Tesla ni procent af sin medarbejderstab.

For stor en økonomisk byrde

I et blogindlæg offentliggjort på Teslas hjemmeside, oplyser selskabets administrerende direktør Elon Musk, at nedskæringerne er nødvendige, fordi Tesla sidste år øgede sin medarbejderstab med 30 procent, hvilket blev for stor en økonomisk byrde for selskabet.

Læs også: Oracles Larry Ellison løfter sløret for kæmpe aktiepost i Tesla: Ejer Tesla-aktier for milliarder af kroner

Elon Musk oplyser desuden, at fyringerne kommer samtidig med, at selskabet foretager optimeringer af produktionen med henblik på at sikre en højere produktion af den nye Model 3.

Nedskæringerne er ifølge Elon Musk helt uundgåelige, hvis selskabet skal kunne tilbyde attraktive priser samtidig med, at en række subsidier til elbiler fra den amerikanske stat bortfalder.

”Der er ikke andre muligheder,” slår Elon Musk fast i blogindlægget.

Tesla forventer ifølge Elon Musk at levere et mindre overskud i indeværende kvartal.

Fyringsrunde i Tesla kommer knap en uge efter, at Elon Musks andet selskab, Space X, meddelte en fyringsrunde, hvor knap 10 procent af selskabets 6.000 stillinger blev nedlagt.

Læs også: Hvad nu hvis Elon Musks største præstation ikke er skabelsen af Paypal, Space X eller Tesla, men skabelsen af myten om sig selv?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics