Facebook-ejer betaler fem milliarder kroner for at lukke Cambridge Analytica-skandalen

Selskabet Meta, som ejer Facebook, Instagram og Whatsapp, har indgået forlig om at betale over fem milliarder kroner efter sagen om, at selskabet udleverede brugerdata til Donald Trumps valgkamp i USA.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebooks moderselskab Meta indgår stort forlig på 725 millioner dollar – svarende til lige over fem milliarder kroner.

Der er tale om et forlig i Cambridge Analytica-sagen, hvor Meta gav tredjeparter adgang til brugerdata, heriblandt det britiske analysefirma Cambridge Analytica.

Analyse-selskabet, som nu er nedlagt, arbejdede dengang for den daværende republikanske præsidentkandidat i USA, Donald Trump og brugte disse data til at føre valgkamp og som bekendt vandt valget i 2016.

Det skriver Reuters.

Der var tale om data fra 87 millioner brugere.

Forliget sker efter en massesøgsmål fra en række brugere, og sagsøgeres advokater kalder forliget det største nogensinde.

"Dette historiske forlig vil give meningsfuld lettelse til klassen i denne komplekse og nye privatlivssag," sagde sagsøgernes ledende advokater, Derek Loeser og Lesley Weaver, i en fælles erklæring ifølge mediet.

Meta har også accepteret, så nu skal det endeligt godkendes af en føderal dommer.

Facebook-ejeren indrømmer dog ikke forseelserne, men mener ifølge en erklæring t have handlet "i den bedste interesse for vores samfund og aktionærer."

"I løbet af de sidste tre år har vi fornyet vores tilgang til privatliv og implementeret et omfattende privatlivsprogram," meddeler tech-giganten.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS