Facebook-ejer betaler fem milliarder kroner for at lukke Cambridge Analytica-skandalen

Selskabet Meta, som ejer Facebook, Instagram og Whatsapp, har indgået forlig om at betale over fem milliarder kroner efter sagen om, at selskabet udleverede brugerdata til Donald Trumps valgkamp i USA.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebooks moderselskab Meta indgår stort forlig på 725 millioner dollar – svarende til lige over fem milliarder kroner.

Der er tale om et forlig i Cambridge Analytica-sagen, hvor Meta gav tredjeparter adgang til brugerdata, heriblandt det britiske analysefirma Cambridge Analytica.

Analyse-selskabet, som nu er nedlagt, arbejdede dengang for den daværende republikanske præsidentkandidat i USA, Donald Trump og brugte disse data til at føre valgkamp og som bekendt vandt valget i 2016.

Det skriver Reuters.

Der var tale om data fra 87 millioner brugere.

Forliget sker efter en massesøgsmål fra en række brugere, og sagsøgeres advokater kalder forliget det største nogensinde.

"Dette historiske forlig vil give meningsfuld lettelse til klassen i denne komplekse og nye privatlivssag," sagde sagsøgernes ledende advokater, Derek Loeser og Lesley Weaver, i en fælles erklæring ifølge mediet.

Meta har også accepteret, så nu skal det endeligt godkendes af en føderal dommer.

Facebook-ejeren indrømmer dog ikke forseelserne, men mener ifølge en erklæring t have handlet "i den bedste interesse for vores samfund og aktionærer."

"I løbet af de sidste tre år har vi fornyet vores tilgang til privatliv og implementeret et omfattende privatlivsprogram," meddeler tech-giganten.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics