Facebook-ejer betaler fem milliarder kroner for at lukke Cambridge Analytica-skandalen

Selskabet Meta, som ejer Facebook, Instagram og Whatsapp, har indgået forlig om at betale over fem milliarder kroner efter sagen om, at selskabet udleverede brugerdata til Donald Trumps valgkamp i USA.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Facebooks moderselskab Meta indgår stort forlig på 725 millioner dollar – svarende til lige over fem milliarder kroner.

Der er tale om et forlig i Cambridge Analytica-sagen, hvor Meta gav tredjeparter adgang til brugerdata, heriblandt det britiske analysefirma Cambridge Analytica.

Analyse-selskabet, som nu er nedlagt, arbejdede dengang for den daværende republikanske præsidentkandidat i USA, Donald Trump og brugte disse data til at føre valgkamp og som bekendt vandt valget i 2016.

Det skriver Reuters.

Der var tale om data fra 87 millioner brugere.

Forliget sker efter en massesøgsmål fra en række brugere, og sagsøgeres advokater kalder forliget det største nogensinde.

"Dette historiske forlig vil give meningsfuld lettelse til klassen i denne komplekse og nye privatlivssag," sagde sagsøgernes ledende advokater, Derek Loeser og Lesley Weaver, i en fælles erklæring ifølge mediet.

Meta har også accepteret, så nu skal det endeligt godkendes af en føderal dommer.

Facebook-ejeren indrømmer dog ikke forseelserne, men mener ifølge en erklæring t have handlet "i den bedste interesse for vores samfund og aktionærer."

"I løbet af de sidste tre år har vi fornyet vores tilgang til privatliv og implementeret et omfattende privatlivsprogram," meddeler tech-giganten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S