Forsikringsgigant varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke kan forsikres

I fremtiden vil man ikke kunne forsikre sig mod cyberangreb, advarer en af de største forsikringsselskaber i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Leandro Aguilar/Pixabay)

Mario Greco, administrerende direktør hos forsikringsselskabet Zürich, som er et af de største på det europæiske marked varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke vil kunne forsikres.

Det skriver Financial Times.

"Det, der ikke vil kunne forsikres, bliver cyber," siger han til mediet.

Efter en periode, hvor forsikringsselskaber har været højlydte omkring cyberangreb, er der nu efter stigende tab sket tilbagetrækninger blandt forsikringsselskaber samt ændringer i mange forsikringsselskabers politikker på området, så kunderne selv står tilbage med en større del af tabet, skriver mediet.

Det gælder blandt andet hos Zürich selv samt hos Lloyd's of London.

Zürich-direktøren mener, at der er en grænse for, hvor meget ansvar den private sektor kan tage i denne problemstilling, og han opfordrer verdens regeringer til at træde i kraft of "oprette private-offentlige ordninger til at håndtere systemiske cyber-risici, der ikke kan kvantificeres, svarende til dem, der findes i nogle jurisdiktioner for jordskælv eller terrorangreb," siger han til Financial Times.

Den amerikanske regering begyndte ifølge mediet tilbage i september at undersøge behovet for en løsning i stil med den Mario Greco efterspørger, hvor staten i visse tilfælde må gå ind og hjælpe.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S