Forsikringsgigant varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke kan forsikres

I fremtiden vil man ikke kunne forsikre sig mod cyberangreb, advarer en af de største forsikringsselskaber i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Leandro Aguilar/Pixabay)

Mario Greco, administrerende direktør hos forsikringsselskabet Zürich, som er et af de største på det europæiske marked varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke vil kunne forsikres.

Det skriver Financial Times.

"Det, der ikke vil kunne forsikres, bliver cyber," siger han til mediet.

Efter en periode, hvor forsikringsselskaber har været højlydte omkring cyberangreb, er der nu efter stigende tab sket tilbagetrækninger blandt forsikringsselskaber samt ændringer i mange forsikringsselskabers politikker på området, så kunderne selv står tilbage med en større del af tabet, skriver mediet.

Det gælder blandt andet hos Zürich selv samt hos Lloyd's of London.

Zürich-direktøren mener, at der er en grænse for, hvor meget ansvar den private sektor kan tage i denne problemstilling, og han opfordrer verdens regeringer til at træde i kraft of "oprette private-offentlige ordninger til at håndtere systemiske cyber-risici, der ikke kan kvantificeres, svarende til dem, der findes i nogle jurisdiktioner for jordskælv eller terrorangreb," siger han til Financial Times.

Den amerikanske regering begyndte ifølge mediet tilbage i september at undersøge behovet for en løsning i stil med den Mario Greco efterspørger, hvor staten i visse tilfælde må gå ind og hjælpe.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job