Forsikringsgigant varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke kan forsikres

I fremtiden vil man ikke kunne forsikre sig mod cyberangreb, advarer en af de største forsikringsselskaber i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Leandro Aguilar/Pixabay)

Mario Greco, administrerende direktør hos forsikringsselskabet Zürich, som er et af de største på det europæiske marked varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke vil kunne forsikres.

Det skriver Financial Times.

"Det, der ikke vil kunne forsikres, bliver cyber," siger han til mediet.

Efter en periode, hvor forsikringsselskaber har været højlydte omkring cyberangreb, er der nu efter stigende tab sket tilbagetrækninger blandt forsikringsselskaber samt ændringer i mange forsikringsselskabers politikker på området, så kunderne selv står tilbage med en større del af tabet, skriver mediet.

Det gælder blandt andet hos Zürich selv samt hos Lloyd's of London.

Zürich-direktøren mener, at der er en grænse for, hvor meget ansvar den private sektor kan tage i denne problemstilling, og han opfordrer verdens regeringer til at træde i kraft of "oprette private-offentlige ordninger til at håndtere systemiske cyber-risici, der ikke kan kvantificeres, svarende til dem, der findes i nogle jurisdiktioner for jordskælv eller terrorangreb," siger han til Financial Times.

Den amerikanske regering begyndte ifølge mediet tilbage i september at undersøge behovet for en løsning i stil med den Mario Greco efterspørger, hvor staten i visse tilfælde må gå ind og hjælpe.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job