Forsikringsgigant varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke kan forsikres

I fremtiden vil man ikke kunne forsikre sig mod cyberangreb, advarer en af de største forsikringsselskaber i Europa.

Artikel top billede

(Foto: Leandro Aguilar/Pixabay)

Mario Greco, administrerende direktør hos forsikringsselskabet Zürich, som er et af de største på det europæiske marked varsler, at cyberangreb i fremtiden ikke vil kunne forsikres.

Det skriver Financial Times.

"Det, der ikke vil kunne forsikres, bliver cyber," siger han til mediet.

Efter en periode, hvor forsikringsselskaber har været højlydte omkring cyberangreb, er der nu efter stigende tab sket tilbagetrækninger blandt forsikringsselskaber samt ændringer i mange forsikringsselskabers politikker på området, så kunderne selv står tilbage med en større del af tabet, skriver mediet.

Det gælder blandt andet hos Zürich selv samt hos Lloyd's of London.

Zürich-direktøren mener, at der er en grænse for, hvor meget ansvar den private sektor kan tage i denne problemstilling, og han opfordrer verdens regeringer til at træde i kraft of "oprette private-offentlige ordninger til at håndtere systemiske cyber-risici, der ikke kan kvantificeres, svarende til dem, der findes i nogle jurisdiktioner for jordskælv eller terrorangreb," siger han til Financial Times.

Den amerikanske regering begyndte ifølge mediet tilbage i september at undersøge behovet for en løsning i stil med den Mario Greco efterspørger, hvor staten i visse tilfælde må gå ind og hjælpe.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job