Forsikringsgigant afviser at betale erstatning for cyberangreb fra stats-hackere

Forsikringsinstitutionen Lloyd's of London kræver nu, at forsikringsselskaber fremadrettet ikke skal betale erstatning for cyberangreb begået af statslige aktører.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Den 336 år gamle britiske forsikringsinstitution Lloyd's of London beder nu sine medlemmer om ikke længere at udbetale erstatningssummer til virksomheder eller andre, der er blevet ramt af cyberangreb, som statslige aktører står bag.

Det sker i et memo, som Lloyd's of London har sendt ud til forsikringssyndikaterne.

Lloyd's of London - også blot kendt som Lloyd's - blev stiftet i 1686 af britiske skibsejere, og er i dag verdens førende organisation for forsikringsselskaber, hvilket betyder, at deres politikker kan have effekt på resten af forsikringsbranchen.

I det udsendte memo skriver Lloyd’s, at man fra deres side fortsat vil være ’stærkt støttende’ omkring policer, der dækker cyberangreb.

Men, som truslerne bliver mere udbredte, så kan de nuværende forsikringspolicer ”udsætte markedet for systemiske risici, som syndikaterne kan have svært ved at håndtere,” lyder det. Her understreges især risikoen fra statsstøttede aktører.

Der har været flere statsstøttede angreb, siden krigen i Ukraine, hvor russiske hackere blandt andet har været inde at pille ved ukrainske netværk og systemer for at understøtte operationer på landjorden. Ukraine har også benyttet sig af cyberangreb mod Rusland.

Det er dog ikke kun de to direkte stridende parter, der kan blive mål for statsstøttede cyberangreb – også allierede, der ikke direkte deltager i krigshandlingerne, kan blive mål for angreb.

Derfor vil de nye forsikringspolicer fra Lloyd’s ikke dække statsstøttede cyberangreb, der ”væsentligt forringer en stats evne til at fungere, eller som væsentligt forringer en stats sikkerhedskapacitet,” lyder det i memoet.

Hvordan ved man, om det er statslige aktører, der står bag?

Efter Lloyd’s udmelding, så er det oplagt at spørge om, hvordan man ved, om det er statslige aktører, der står bag angrebet.

Almindeligvis tager ikke-statsstøttede cyberkriminelle selv æren for deres angreb, mens statsstøttede hackere sjældent gør det samme.

Derfor er det ikke altid lige nemt at finde ud af, hvem der står bag angreb.

Her kan digital retsmedicin, der også kaldes for computerforensik, ofte være behjælpelig med at finde ud af, hvem der står bag cyberangreb.

Et kendetegn ved angreb, som stater står bag, er, at de ofte er mere sofistikerede i metoden, angrebet er sket på.

De statsstøttede hackere er som regel mere omhyggelige og velfinansierede, og deres mål for angrebene er ofte nøje udvalgt og har forbindelse til regeringer eller vigtige tjenesteudbydere.

Det står i modsætning til ikke-statsstøttede cyberkriminelle, som har en anden tilgang og angriber alle, de har mulighed for at angribe, så længe det giver dem mulighed for at stjæle følsomme data, der kan videresælges på det mørke internet.

De udnytter ofte kendte svagheder og angriber som regel organisationer, der har svagere cybersikkerhed – eksempelvis kommuner, skoler eller sundhedsorganisationer og sygehuse.

Det er dog ikke altid tilfældet, og der er tilfælde, hvor statsstøttede aktører benytter sig af de samme værktøjer, som ikke-statsstøttede cyberkriminelle, hvilket gør distinktionen mellem de to sværere og sværere.

Ændringerne i Lloyd's policer træder i kraft 31. marts 2023 og vil være bindende ved indgåelsen eller fornyelsen af hver police.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job